Παίρνει την πρόκριση η Γκλάντμπαχ
Shutterstock

Τα φαβορί κέρδισαν τη Δευτέρα στη Super League, αλλά με … Under. Δεν μας βγήκαν επομένως οι επιλογές μας, με το Goal/Goal στο ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στις καθυστερήσεις) και το Over στον αγώνα ΟΦΗ-Ολυμπιακός (έμεινε στα 2 γκολ ο Ολυμπιακός).

Οι σημερινές επιλογές μας είναι από τα Κύπελλα Γερμανίας και Ιταλίας με τους «άσους» της Γκλάντμπαχ και της Μπολόνια.

Η Γκλάντμπαχ κέρδισε με 2-1 την Χαϊντενχάιμ στο πρωτάθλημα και είναι φαβορί για τη νίκη στην αποψινή αναμέτρησή τους για το Κύπελλο. Μπορεί να ζευγαρώσει τις επιτυχίες της. Παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοσή της αλλά εντός έδρας είναι δυνατή. Θέλει να προχωρήσει στο Κύπελλο αφού στο Πρωτάθλημα έχει μείνει πίσω στη βαθμολογία. Η Χαϊντενχάιμ ενδιαφέρεται περισσότερο να εξασφαλίσει την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Η Μπολόνια συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα στη Serie A με το 1-1 που έφερε στην έδρα της Σασουόλο. Βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία και έχει μόλις μία ήττα σε 10 παιχνίδια. Μπορεί να πάρει την πρόκριση και στο Κύπελλο κόντρα στη Βερόνα, η οποία λύγισε στις καθυστερήσεις στο ματς με τη Γιουβέντους κι έχασε με 1-0.

Η σωτηρία είναι ο στόχος της Βερόνα. Θέλει βέβαια την επιτυχία στο Κύπελλο για να ανέβει η ψυχολογία της, δύσκολα όμως θα αποφύγει την ήττα από την φορμαρισμένη Μπολόνια.