Ποιοι δημοτικοί σύμβουλοι εκλέγονται σε Αθήνα, Πειραιά και Θεσσαλονίκη

Τρίτη 28 Μαΐου 2019, 09:31
-A +A
Ποιοι δημοτικοί σύμβουλοι εκλέγονται σε Αθήνα, Πειραιά και Θεσσαλονίκη

Με τη Νέα Δημοκρατία να έχει εξασφαλίσει μία μεγάλη νίκη στις Ευρωεκλογές 2019, το ενδιαφέρον τώρα στρέφεται στη μάχη των υποψηφίων στις αυτοδιοικητικές εκλογές.

Πρώτη στη μάχη του σταυρού στον δήμο της Αθήνας έρχεται η Αλεξία Έβερτ-Αλβέρτη, ενώ από τον συνδυασμό του Νάσου Ηλιόπουλου προηγείται ο Ρήγας Αξελός και από τον συνδυασμό του Παύλου Γερουλάνου η Ρωξάνη-Ευαγγελία Μπέη-Καραμπότσου. Στον Πειραιά, μεγάλη νίκη κατέγραψε ο συνδυασμός «Πειραιάς Νικητής», με τον Βαγγέλη Μαρινάκη, να βγαίνει πρώτος με μεγάλη διαφορά σε σταυρούς.

Στη Θεσσαλονίκη ο συνδυασμός του Νίκου Ταχιάου έχει ήδη πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο με ποσοστό 22,35%, καταλαμβάνοντας 11 έδρες. Μάχη για τη δεύτερη θέση δίνουν ο συνδυασμός του Κωνσταντίνου Ζέρβα (14,83%) και του Γιώργου Ορφανού (14,55%), αμφότεροι με 7 έδρες, ενώ τις ίδιες έδρες εξασφαλίζει και η παράταξη της Κατερίνας Νοτοπούλου (13,52%), η οποία, ωστόσο, έμεινε πίσω στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. 

Εκλέγονται επίσης ως επικεφαλής των συνδυασμών τους οι Πέτρος Λεκάκης, Εφραίμ Κυζιρίδης, Χαράλαμπος Αηδηνόπουλος, Αντώνης Γαζάκης, Μιχαήλ Τρεμόπουλος, Γιώργος Ρακκάς, Ιωάννης Κουριαννίδης, Ιωάννης Νασιούλας και Βασίλειος Μωυσιάδης.

Η «Αθήνα Ψηλά» του Κώστα Μπακογιάννη καταλαμβάνει 21 έδρες και προηγούνται οι:

Αλεξία Έβερτ
Χρήστος Τεντόμας
Νικόλαος Αβραμίδης
Κατερίνα Γκαγκάκη
Νικόλας Βαφειάδης
Μανόλης Καλαμπόκας
Αννα Ροκοφύλλου
Λευτέρης Σκιαδάς
Βασίλειος - Φοίβος Αξιώτης
Γρηγόρης Λέων
Γεώργιος Χρ. Αποστολόπουλος
Βασίλης Κορομάντζος
Πόπη Δομάζου
Νίκη Αραμπατζή
Γιούρκας Σεϊταρίδης
Ινές- Δήμητρα Αγγελή - Λυκούδη
Κατερίνα Κατριβάνου
Νίκος Μακρόπουλος
Μελίνα Δασκαλάκη
Σάκης Κολλάτος
Σεραφίνα Αβραμίδου
----------------------
Βάσω Γεννηματά - Μαυροπούλου
Δάφνη Γαβρίλη

Η «Ανοιχτή Πόλη» του Νάσου Ηλιόπουλου καταλαμβάνει 8 έδρες και εκλέγονται οι:

Ρήγας Αξελός
Δέσποινα Αλεβυζάκη
Κωνσταντίνος Αλεξίου
Δημήτρης Αγανίδης
Εφη Γιαννοπούλου
Κυριάκος Αγγελάκος
Μαίρη Βαβαγιάννη

Ακολουθούν οι:
Χαράλαμπος Κόκλας
Ολγα Γ. Μπαλαούρα
Βάλια Δημοπούλου

Η «Αθήνα Είσαι Εσύ» του Παύλου Γερουλάνου καταλαμβάνει 6 έδρες και προηγούνται οι:

Ρωξάνη- Ευαγγελία Μπέη - Καραμπότσου
Γιώργος Π.Αποστολόπουλος
Βασίλης Αγγελόπουλος
Γιώργος Μπρούλιας
Πόπη Γιαννοπούλου
-----------------------
Νέλλη Παπαχελά
Αθηνά Καστρινάκη
Ελένη Κατσούλη

Από το συνδυασμό του Ηλία Κασιδιάρη που παίρνει 5 έδρες προηγούνται οι:

Θανάσης Αϊβατίδης
Κωνσταντίνος Γκλέτσος
Ουρανία Μιχαλολιάκου
Δήμητρα Βελέντζα
-------------------------
Εβελίνα Βαρσάμη

Από τον συνδυασμό του Νίκου Σοφιανού Λαϊκή Συσπείρωση Αθήνας, που καταλαμβάνει
4 έδρες προηγούνται οι:

Στέλιος Λάμπρου
Χαράλαμπος Βουρδούμπας
Βούλα Παναγή
Βασιλική Αγγελή
------------------------
Στάθης Δρογώσης
Ζωή Βαλάση

Θεσσαλονίκη

Από το συνδυασμό του Νίκου Ταχιάου εκλέγονται οι:

ΓΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΑΗΔΟΝΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (ΝΕΛΛΗ) του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΖΕΪΜΠΕΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ
ΤΖΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΣΑΚΗΣ) του ΗΡΑΚΛΗ
ΚΟΣΜΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
ΓΩΓΑΚΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
ΚΟΥΠΚΑΣ ΜΙΧΑΗΛ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΑΚΡΙΤΙΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του ΠΕΡΙΑΝΔΡΟΥ
ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΕΤΡΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ

Από τον συνδυασμό του Κωνσταντίνου Ζέρβα εκλέγονται οι:

ΤΣΑΒΛΗΣ ΔΡΟΣΟΣ (ΔΡΟΣΣΟΣ) του ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ
ΑΒΑΡΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ του ΙΩΑΝΝΟΥ
ΤΑΝΙΜΑΝΙΔΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΛΙΑΠΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΒΑΡΣΑΜΗ ΝΑΤΑΛΙΑ του ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ
ΚΑΡΑΣΑΒΒΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΠΑΝΟΣ) του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Από τον συνδυασμό του Γιώργου Ορφανού εκλέγονται οι:

ΚΟΥΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΙΩΑΝΝΗ
ΘΕΟΤΟΚΑΤΟΣ ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΠΑΤΕΛΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ του ΜΙΧΑΗΛ
ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
ΑΡΧΟΝΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Από τον συνδυασμό της Κατερίνας Νοτοπούλου εκλέγονται οι:

ΚΑΛΦΑΚΑΚΟΥ ΓΛΥΚΕΡΙΑ (ΡΙΑ) του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
ΧΡΥΣΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ (ΕΛΛΗ) του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
ΚΕΤΟΓΛΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
ΤΡΑΝΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ του ΑΓΓΕΛΗ

Από τον συνδυασμό του Σπύρου Βούγια εκλέγονται οι:

ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΑΝΤΡΕΑΣ του ΙΩΑΝΝΗ
ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΔΗΜΑΡΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Από τον συνδυασμό του Παναγιώτη Ψωμιάδη εκλέγονται οι:

ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΙΝΓΚΑ (ΑΝΝΑ) του ΒΑΛΕΡΙΑΝ
ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ (ΦΛΩΡΙΝΙΩΤΗΣ) ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ) του ΣΑΒΒΑ

Από τον συνδυασμό του Σωτήρη Ζαριανόπουλου εκλέγονται οι:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ
ΤΟΜΠΟΥΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΣΥΜΕΩΝ

Πειραιάς

Στον Πειραιά ο επιχειρηματίας Βαγγέλης Μαρινάκης εξελέγη θριαμβευτικά στο νέο δημοτικό συμβούλιο, με το συνδυασμό του Γιάννη Μώραλη, που καταλαμβάνει 22 έδρες. Ο Νίκος Βλαχάκος κερδίζει 13 έδρες, ο Νίκος Μπελαβίλας 7 έδρες, η Διαμάντω Μανωλάκου 3, ο Γρηγόρης Δεμέστιχας 2, ο Θανάσης Διαβολάκης 1 και ο Νιτζάμης Βασίλης 1 έδρα.

Ο κ. Μαρινάκης έλαβε 13.215 ψήφους, ενώ ο δεύτερος στον συνδυασμό του, Χρήστος Αγραπίδης (άλλοτε δήμαρχος Πειραιά), έλαβε 2.243. Ακολουθεί ο πρώην βουλευτής Δημήτρης Καρύδης. Ανάμεσα στους εκλεγέντες βρίσκονται η Νόνη Δούνια και ο Αντώνης Νικοπολίδης.

Στον Πειραιά, με τον συνδυασμό του κ. Μώραλη εκλέγονται οι:

ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, 13.215
ΑΓΡΑΠΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, 2.243
ΚΑΡΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 1.667
ΖΗΛΑΚΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ (ΧΑΡΙΣ), 1.639
ΔΟΥΝΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΝΟΝΗ), 1.524
ΒΟΪΔΟΝΙΚΟΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ. 1.496
ΖΑΡΑΚΕΛΗ ΑΝΔΡΙΑΝΑ, 1.306
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΤΑΚΗΣ), 1.296
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, 1.259
ΓΛΥΚΑ ΧΑΡΒΑΛΑΚΟΥ ΑΘΗΝΑ (ΝΑΝΑ), 1.221
ΚΑΛΟΓΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, 1.219
ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ, 1.179
ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ ΑΝΤΩΝΙΑ, 1.175
ΝΤΑΪΦΑ ΕΙΡΗΝΗ, 1.161
ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ ΧΑΡΟΥΤΙΟΥΝ (ΤΑΣΟΣ), 1.124
ΡΕΠΠΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, 1.081
ΒΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΣΗΦ, 974
ΣΙΓΑΛΑΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ, 932
ΚΑΨΟΚΟΛΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, 885
ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ, 859
ΓΡΥΠΑΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, 850
ΑΛΙΓΙΖΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ (ΣΙΣΣΥ), 840


Από τον συνδυασμό του κ. Βλαχάκου εκλέγονται οι:

ΒΛΑΧΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 2.287
ΒΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, 1.576
ΚΑΜΑΡΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, 1.132
ΚΑΛΑΓΙΑ ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΑ (ΛΙΤΣΑ), 1.100
ΑΓΡΑΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, 1.050
ΛΕΩΤΣΑΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΣΟΥΛΑ), 930
ΚΑΤΣΑΦΑΔΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ , 913
ΑΡΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 901
ΜΟΡΑΝΤΖΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ, 851
ΜΑΝΩΛΑΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ, 813
ΒΡΟΥΒΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ, 733
ΜΠΟΥΡΔΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΙΚΗ), 672
ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ, 648

Με τον συνδυασμό του κ. Μπελαβίλα εκλέγονται οι:

ΔΡΙΤΣΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΛΙΑ), 943
ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, 655
ΓΚΕΡΛΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 607
ΜΕΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ (ΒΑΝΑ), 556
ΣΤΑΘΑΚΗ ΜΑΡΙΑ, 442
ΒΟΥΤΥΡΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, 427
ΜΠΑΤΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, 419

Με τον συνδυασμό της κυρίας Μανωλάκου εκλέγονται οι:

ΚΟΤΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, 636
ΜΟΦΟΡHΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ, 514
ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ, 389

-A +A

Δημοφιλέστερα Άρθρα