Οι Μπακς «έπεσαν» στην παγίδα που θα έστηναν οι άλλοι για τους Νετς...

Οι αριθμοί είχαν «μιλήσει» τόσο δυνατά στο παρκέ, που τα λόγια στο τέλος του δεύτερου ανατολικού ημιτελικού μεταξύ Μπρούκλιν και Μιλγουόκι, έδειχναν να είναι απλώς εκπλήρωση των τυπικών υποχρεώσεων και προπονητών προς τα Μ.Μ.Ε. Τα κλισέ δεν αποφεύχθηκαν, όσο συνηθισμένη δείχνει ξανά η «καθίζηση» των Μπακς στα Playoffs, από τα οποία απειλούνται να μείνουν και πάλι εμφατικά εκτός, όπως το 2019 (από το Τορόντο) και το 2020 (από το Μαϊάμι).

Ο προπονητής των «Ελαφιών», Μάικ Μπούντενχολζερ, τόνισε μετά τη συντριβή με 125-86(!) τα ξημερώματα της Τρίτης (8/6) πως «είτε ηττηθείς με έναν πόντο διαφορά είτε με 40, πρέπει να προετοιμαστείς για το τρίτο ματς». Η σειρά μεταφέρεται στο Μιλγουόκι, όπου οι Μπακς θα κληθούν να υπερασπιστούν την έδρα τους για να μείνουν «ζωντανοί». Θα χρειαστεί να παίξουν εκεί καλύτερη άμυνα από την ανύπαρκτη αντίστασή τους στο Game 2.

Για την ομάδα του «Giannis», πάντως, το πρόβλημα εντοπίστηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η καλύτερη επίθεση της κανονικής περιόδου (με μ.ό. 120,1 πόντους) σκόραρε μόλις 86 πόντους και, κυρίως, απέναντι σε μία άμυνα με την οποία οι περισσότεροι διεκδικητές του τίτλου δεν έκρυβαν, κατά το κοινώς λεγόμενο, ότι «είναι για γέλια»... Οι Νετς και ο ρούκι προπονητής τους, Στιβ Νας, όμως, κατόρθωσαν να βγάλουν στο γήπεδο προσαρμογές που άλλαξαν τα δεδομένα.

Στα τρία ματς της regular season, οι Μπακς επιχείρησαν 37 περισσότερα σουτ από τους παίκτες του Μπρούκλιν, έκαναν 19 λιγότερα λάθη και είχαν δέκα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ. Στοιχεία που προφανώς δίνουν σε μία ομάδα περισσότερες ευκαιρίες για σκορ. Στα δύο ματς των Playoffs, οι Νετς κατόρθωσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, επιχειρώντας 11 περισσότερες προσπάθειες, υποπίπτοντας σε 14 λιγότερα σφάλματα και στον δεύτερο αγώνα είχαν 15 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, έναντι 11 του Μιλγουόκι.

Γι’ αυτό τον λόγο, δεν χρειάστηκε κάποιο «τερατώδες» ματς από τους σταρ τους. Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε μεν 32 πόντους σε 33 λεπτά, ωστόσο ήταν αποδοτικός, καθώς χρειάστηκε μόλις (12 στα) 18 σουτ! Ο Κάιρι Ιρβινγκ είχε 22 και η νέα απουσία του Τζέιμς Χάρντεν δεν φάνηκε καν, με συνολικά 21/42 τρίποντα (50%) και νέα βοήθεια από τον πάγκο και τον πρώην γκαρντ των Κολοσσού Ρόδου, Παναθηναϊκού και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μάικ Τζέιμς, που πέτυχε 10 πόντους σε 24 λεπτά.

Στους Μπακς δεν στοίχισε απλώς το άσχημο επιθετικό βράδυ του Αντετοκούνμπο (18π. με 8/15 σουτ και 2/7 βολές – στη σειρά έχει 2/10...) ή η αστοχία των Μίντλτον – Χόλιντεϊ (13/30 σουτ) και τα 8/27 τρίποντα (29%). Το Μιλγουόκι φάνηκε να παρατά εύκολα και νωρίς το ματς, μένοντας πίσω με 17 πόντους στην πρώτη περίοδο, με 27 στο ημίχρονο, με 30 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με... 49 στο τέταρτο, πριν από το τελικό -39. Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν στα πρώτα πέντε λεπτά πέντε φορές τον Ντουράντ στις βολές και στη συνέχεια πέρασαν 39 λεπτά μέχρι παίκτης των Νετς να σουτάρει και πάλι βολή!

Για αλλαγή δεδομένων, οι Μπακς θα χρειαστεί να βάλουν τα μακρινά σουτ που είναι χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τους και ο «Giannis» να βρει διέξοδο από τον αμυντικό «τοίχο» ακόμη και από τον βετεράνο Μπλέικ Γκρίφιν. Τα «Ελάφια» δεν έχουν δικαιολογίες, ειδικά μετά τον τραυματισμό του Χάρντεν και ο Αντετοκούνμπο τόνισε πως «για μένα είναι εύκολο, γιατί ούτε ενθουσιάστηκα μετά την πρόκριση επί των Χιτ ούτε απογοητεύομαι τώρα. Θα συνεχίσω να εμπιστεύομαι τη δουλειά μου και τη δουλειά της ομάδας και να πιστεύω στους συμπαίκτες μου».

Η «τρύπα» του 0-2 είναι ένα «βουνό» που λίγες ομάδες έχουν ξεπεράσει στην ιστορία των Playoffs του ΝΒΑ. Μόλις 28 έχουν προκριθεί χάνοντας τα πρώτα δύο ματς σειράς (ποσοστό 6,5%), αν και την τελευταία εξαετία αυτό συνέβη έξι φορές! Προ ημερών το κατάφεραν οι Λος Αντζελες Κλίπερς επί των Μάβερικς, ενώ το 2019 το Μιλγουόκι ήταν «θύμα» αυτής της εξαίρεσης, καθώς παρά το 2-0 στους ανατολικούς τελικούς, έχασε τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια από το Τορόντο και αποκλείστηκε. Οι Μπακς δείχνουν ακόμη να ελπίζουν. Σε αντίθετη περίπτωση, η μεγαλύτερη νίκη της σεζόν θα είναι η πρόωρη ανανέωση του συμβολαίου του «Greek Freak».