Το «κίτρινο υποβρύχιο» της Βιγιαρεάλ «αναδύθηκε» στην κορυφή του Europa League!

Την όμορφη ιστορία μίας πόλης 51.000 κατοίκων ολοκλήρωσε το βράδυ της Τετάρτης (26/5) η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε με 11-10 στη διαδικασία των πέναλτι (κ.δ. και παράταση 1-1) της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το Europa League της σεζόν 2020 – 2021! Η ισπανική ομάδα δεν φοβήθηκε το μεγάλο φαβορί, την «κοίμισε» σε όλο το ματς παραχωρώντας της χώρο και κατοχή μπάλας και κατόρθωσε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι να πανηγυρίσει το παρθενικό τρόπαιο της ιστορίας της.

Με τους πρώτους 21 παίκτες να ευστοχούν στα ισάριθμα πρώτα πέναλτι, η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε 11-10, προσθέτοντας όλη την πίεση στον τερματοφύλακα της Γιουνάιτεντ, Νταβίντ Ντε Χέα. Ο Ισπανός γκολκίπερ δεν σημάδεψε σωστά, αφού ο «ομόλογός» του, Ρούλι, μάντεψε και απόκρουσε τη μπάλα, χαρίζοντας τον τίτλο στους Ισπανούς! Ο κόουτς των θριαμβευτών, Ουνάι Εμερι, έγινε πλέον ο πολυνίκης του θεσμού με τέσσερις κατακτήσεις – μετά τις τρεις με τη Σεβίλλη – και ξεπέρασε τον Ιταλό Τζιοβάνι Τραπατόνι. Με τη νίκη του, το «κίτρινο υποβρύχιο» εξασφάλισε εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου, άφησε τους «κόκκινους διαβόλους» χωρίς τίτλο για τέταρτη σεζόν και δεν τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν το δεύτερο Europa League και τον έβδομο ευρωπαϊκό τίτλο τους...

Παρά τον καλό ρυθμό της Γιουνάιτεντ στο πρώτο δεκάλεπτο, εξουδετερώνοντας την καλή κυκλοφορία των Ισπανών, οι Αγγλοι ουσιαστικά δεν απείλησαν. Μάλιστα, όχι μόνο δεν βρήκαν το γκολ που αναζητούσαν, αλλά ήταν εκείνοι που έμειναν πίσω στο σκορ λίγο πριν από τη συμπλήρωση του ημιώρου. Η Βιγιαρεάλ πήρε προβάδισμα στο 29ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Παρέχο, ο Ζεράρ Μορένο πετάχτηκε στην περιοχή και με πλασέ πέτυχε το 30ο φετινό γκολ και 7ο στο φετινό Europa League!

Μετά το 1-0, η ισπανική ομάδα παρέμεινε πίσω από τη μπάλα, περιμένοντας την Γιουνάιτεντ, η οποία πίεσε στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά η σέντρα Γκρίνγουντ βρήκε στον Αλμπιόλ, κατέληξε στον τερματοφύλακα Ρούλι και η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ αρκέστηκε σε μία ανούσια κατοχή της μπάλας... Η υπεροχή της Μάντσεστερ Γ., πάντως, «εξαργυρώθηκε» στο 55ο λεπτό, όταν ο Εντινσον Καβάνι επιβεβαίωσε την εξαιρετική φόρμα του και ισοφάρισε το σκορ του τελικού.

Ο Ουρουγουανός, με προβολή από το ύψος του πέναλτι, πέτυχε το δέκατο γκολ του στα 11 τελευταία ματς της ομάδας του και το έκτο στα τέσσερα τελευταία στο Europa League! Στο υπόλοιπο του 90λεπτου και της παράτασης δεν άλλαξαν πολλά, με τη Βιγιαρεάλ να περιμένει τους αντιπάλους της και να αμύνεται. Καμία φιναλίστ, πάντως, δεν απείλησε ουσιαστικά και ο τελικός οδηγήθηκε αρχικά στην παράταση και στη συνέχεια, με το τελικό 1-1, στα πέναλτι.