Η Τσέλσι του Αμπράμοβιτς το πήρε από την Σίτι του Σεΐχη Μανσούρ

Στον αγγλικό τελικό της Πορτογαλίας ο Τούχελ νίκησε για τρίτη φορά φέτος τους πολυεκατομμυριούχους του Γκουαρδιόλα σε ένα ματς που κράτησε ψηλά το ενδιαφέρον από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό κόντρα σε όλα τα προγνωστικά

Η Τσέλσι ήταν καλύτερη από τη Μάντσεστερ Σίτι και με σκορ 1-0, κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Τσάμπιονς Λιγκ. 'Ηταν μια βραδιά που ο Τόμας Τούχελ πήρε την… ταυτότητα του Πεπ Γουαρδιόλα, ο οποίος απέτυχε και φέτος να σηκώσει το σημαντικότερο διασυλλογικό τρόπαιο.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως η Τσέλσι ήταν πιο αποφασισμένη για αυτόν τον τελικό. Μπορεί να άφησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη Σίτι, όμως με σφιχτοδεμένη άμυνα και με επικίνδυνες αντεπιθέσεις, πήρε αυτό που ήθελε και ήταν αρκετά πιο επικίνδυνη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ειδικά στο 42’, στη φάση που τελικά έκρινε τον αγώνα. Σε μια κόντρα, ο Μάουντ έβγαλε μια εξαιρετική ασίστ στην πλάτη της άμυνας και ο Χάβερτζ πρόλαβε τον τερματοφύλακα Εντερσον που βγήκε χωρίς λόγο εκτός περιοχής και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Έχοντας ένα ολόκληρο ημίχρονο για να αντιδράσουν, οι πρωταθλητές Αγγλίας δεν κατάφεραν ποτέ να απειλήσουν. Με προβλέψιμη ανάπτυξη και με γιόμες στο τέλος, δεν θα μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Λονδρέζων. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά, αν ο Ντε Μπρόινε δεν αποχωρούσε με διάσειση στο 60’. Βέβαια και η Τσέλσι είχε τη δική της απώλεια, με τον στόπερ Τιάγκο Σίλβα να φεύγει τραυματίας στο 38’.

Όμως, ο Πεπ Γουαρδιόλα έχασε κατά κράτος τη μάχη των πάγκων, για τρίτη φορά μέσα σε λίγους μήνες από τον Τούχελ. Μετά τις ήττες σε Κύπελλο και Πρέμιερ Λιγκ, ο Καταλανός προσπάθησε να κάνει ένα τρικ για να αλλάξει την κατάσταση: Παρέταξε την ομάδα του χωρίς καθαρό αμυντικό χαφ, σε μια προσπάθεια να αιφνιδιάσει. Σαφώς και δεν τα υπολόγισε σωστά, αφού η Τσέλσι έχει μεγάλη δυναμική στη μεσαία γραμμή, ειδικά με την παρουσία του τρομερού και  ακατάβλητου Καντέ.