Το Βέλγιο «εκθρόνισε» την Πορτογαλία και προκρίθηκε στους «8» του Euro!

Ενα σπουδαίο ματς σε νοκ – άουτ φάση μεγάλης διοργάνωσης είναι αναμενόμενα και εύλογα νευρικό. Σε τέτοιες καταστάσεις, είναι επίσης λογικό και κυρίως σύνηθες οι αγώνες να κρίνονται από τις μεγάλες προσωπικότητες. Ο Φερνάντο Σάντος και οι παίκτες της Πορτογαλίας είχαν το βράδυ της Κυριακής (27/6) την προσοχή τους στους σταρ του Βελγίου. Ομως η «ζημιά» δεν έγινε από κάποιον από τους Λουκάκου, Ντε Μπρόινε ή Εντέν Αζάρ...

Οι Βέλγοι θριάμβευσαν με 1-0 και απέκλεισαν πρόωρα την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2016 με ένα γκολ του Τοργκάν Αζάρ, κερδίζοντας την πρόκριση στους «8» και τη συνάντηση με την Ιταλία στο Μόναχο! Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι των «16» δεν ήταν θεαματικό, με τις δύο ομάδες μάλλον να φοβούνται η μία την άλλη και να συμπεριφέρονται αγωνιστικά αναλόγως στο χορτάρι του γηπέδου της Σεβίλλης.

Σε ένα μάλλον νωθρό πρώτο ημίχρονο, το Βέλγιο δεν θέλησε να ρισκάρει και παρά το γεγονός ότι η Πορτογαλία έδειξε πιο απειλητική, ήταν εκείνο που σκόραρε σε μία ανύποπτη φάση και κόντρα στη ροή του ματς. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου 45λεπτου, ο Τοργκάν Αζάρ βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια και δεν δίστασε. Ο 28χρονος μέσος της Μπορούσια Ντόρτμουντ «ζύγισε» τη μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ του οποίου το φάλτσο ξεγέλασε τον Ρουΐ Πατρίσιο και έβαλε τους Βέλγους μπροστά στο σκορ.

Η πρώτη ευκαιρία του ματς καταγράφηκε στο 6΄, με τον Ντιόγκο Ζότα να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και να σουτάρει άουτ. Και η επόμενη αξιόλογη φάση πριν από το ημίωρο άνηκε στους Πορτογάλους, με φάουλ του Ρονάλντο το οποίο «έβγαλε» δύσκολα ο Κουρτουά. Το γκολ του Αζάρ άλλαξε τα δεδομένα και η Πορτογαλία υποχρεώθηκε να κυνηγήσει την ισοφάριση. Στο 58΄, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Ρονάλντο, η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ του Ζότα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ δεν ανησύχησε τον Κουρτουά.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Φερνάντο Σάντος πίεσε περισσότερο, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γκερέιρο στο 83΄...

Η τύχη δεν ήταν σε αυτή τη φάση με το μέρος των Πορτογάλων, το Βέλγιο άντεξε ως το φινάλε και η, απερχόμενη πλέον, πρωταθλήτρια Ευρώπης αποχαιρέτησε το Euro και για μόλις δεύτερη φορά στις έξι τελευταίες διοργανώσεις δεν θα φτάσει τουλάχιστον ως την ημιτελική φάση. Οι 24 τελικές προσπάθειες της Πορτογαλίας ήταν μεν ρεκόρ της στη διοργάνωση, αλλά και η «μισή αλήθεια». Καθώς εκτός του δοκαριού και δύο - τριών προσπαθειών των Ρονάλντο και Ζότα δεν ήταν κλασικές ευκαιρίες. Οι Βέλγοι είναι εκείνοι που συνεχίζουν στο τουρνουά, αναμένοντας νεότερα για τους Ντε Μπρόινε και Εντεν Αζάρ, που αντικαταστάθηκαν σε αναγκαστικές αλλαγές, λόγω τραυματισμών.

ΒΕΛΓΙΟ (3-4-3): Κουρτουά – Αλντερβέιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνγκεν – Μενιέ, Τίλεμανς, Βιτσέλ, Τοργκάν Αζάρ (95΄ Ντεντόνκερ) – Ντε Μπρόινε (48΄ Μέρτενς), Λουκάκου, Εντέν Αζάρ (87΄ Καράσκο).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (4-3-3): Ρουΐ Πατρίσιο – Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο – Μοουτίνιο (55΄ Ζοάο Φέλιξ), Παλίνια (78΄ Ντανίλο), Σάντσες (79΄ Σέρτζιο Ολιβέιρα) – Μπερνάρδο Σίλβα (55΄ Μπρούνο Φερνάντες), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιόγκο Ζότα (70΄ Αντρέ Σίλβα).