Η ευκαιρία της Ολίμπια και το G/G στην Κύπρο.
«Πολυβόλο» στην έδρα της η Μακάμπι Χάιφα
AP Photo/Ariel Schalit

Με τα… κέφια της μπάλας δεν μπορεί να τα βάλει κανείς! Η Μπορντό πήρε το «τρίποντο» με πέναλτι στο 98’ κόντρα στην Κονκαρνό (1-0) και μας έδωσε το 1,70 του «άσου». Στο Τενερίφη – Οβιέδο πάλι περιμέναμε 82 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) ένα ακόμη γκολ για να πληρωθούμε στο ματς και δεν ήρθε ποτέ. Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι σε εξ επαφής κεφαλιές!

Τρεις οι προτάσεις της στήλης μας απόψε, όλες προέρχονται από τους επαναληπτικούς αγώνες για τον τρίτο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ – ΡΑΚΟΦ

Ο Άρης Λεμεσού πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στον πρώτο αγώνα (2-1 υπέρ των Πολωνών) και ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Σύμμαχό του θα έχει τον καιρό, καθώς την ώρα του αγώνα η θερμοκρασία αναμένεται στους 33-35 κελσίου. Η Ράκοφ θα έρχεται από τους 25-27. Δεν είναι μικρή η διαφορά, ενώ βάζουμε στην εξίσωση και την απίστευτη υγρασία. Αυτά είναι τα υπέρ για την κυπριακή ομάδα. Τα κατά είναι ότι φάνηκε στο πρώτο 90λεπτο πως δε διαθέτει καλύτερο υλικό από την αντίπαλό της, η οποία έχει και εννέα επίσημα ματς στα πόδια της, εν αντιθέσει με την ίδια (μόλις τρία, διότι δεν έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα στην Κύπρο). Πιστεύουμε ότι ο αγώνας ξεκινάει από το 1-1 και θα ποντάρουμε το G/G. Το έφερε η γηπεδούχος στα 3/3 φετινά της παιχνίδια (όλα και Over) και η φιλοξενούμενη στα 5/5 εντός – εκτός και στα 2/2 μακριά από την έδρα της.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ – ΣΛΟΒΑΝ

Η Μακάμπι Χάιφα νίκησε 2-1 μέσα στη Σλοβακία την περασμένη εβδομάδα και τώρα ετοιμάζεται να… ολοκληρώσει τη δουλειά. Είναι πανίσχυρη στην έδρα της έχοντας 16-1-1 στα τελευταία 18 ματς σε όλες τις διοργανώσεις! Στα 15 εξ αυτών σημείωσε από δύο τέρματα και πάνω! Αυτή θα είναι η επιλογή μας και σήμερα. Το επιβεβαίωσε και τα 5/7 ευρωπαϊκά παιχνίδια στο «σπίτι» της. Οι αγώνες που δεν μπόρεσε να βάλει τουλάχιστον δύο γκολ ήταν με την Παρί (1-3) και την Μπενφίκα (1-6). Δεν ακούγεται και παράλογο! Η Σλόβαν από την πλευρά της, είδε την εστία της να παραβιάζεται από δύο φορές και πάνω στα 3/4 εντός – εκτός ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ – ΟΛΙΜΠΙΑ Λ.

Η Γαλατασαράι «καθάρισε» με την πρόκριση, καθώς πέρασε 3-0 από τη Λιουμπλιάνα την περασμένη εβδομάδα. Μπορεί έτσι να παρουσιαστεί «χαλαρή» απόψε, αφού ακολουθεί δύσκολο ματς για το πρωτάθλημα (Τραμπζονσπόρ). Αυτό ίσως δώσει την ευκαιρία στην Ολίμπια να πετύχει το γκολ της τιμής. Η φιλοξενούμενη σκόραρε άλλωστε, στα 4/4 εκτός έδρας παιχνίδια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Γαλατά πάλι, έφαγε δύο γκολ από τη λιθουανική Ζαλγκίρις στον προηγούμενο γύρο. Δε θα της… κοστίσει κάτι να δεχτεί ένα κι απόψε!