Πολλά γκολ στο Κύπελλο Ιταλίας
AP
AP

Η Τζένοα κέρδισε με 1-0  την Βενέτσια και πέρασε τη Δευτέρα ο «άσος» της. Στο άλλο ματς, της Έμπολι με τη Σαμπντόρια, είχαμε επιλέξει τα 2-3 γκολ. Προηγήθηκε με 1-0 η Έμπολι, πίεσε για την ισοφάριση η Σαμπντόρια, είχε δοκάρι, χαμένες ευκαιρίες και βρήκε το γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Έμεινε όμως με τους πανηγυρισμούς αφού το γκολ με αρκετή καθυστέρηση ακυρώθηκε μέσω του VAR.

Οι αγώνες των Κυπέλλων κυριαρχούν στο πρόγραμμα από σήμερα έως την Πέμπτη. Στο Κύπελλο Ιταλίας έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για τα προημιτελικά, από την προηγούμενη εβδομάδα, η Ίντερ, η Τορίνο, η Φιορεντίνα και η Ρόμα.

Απομένουν 4 εισιτήρια. Το 1 διεκδικούν σήμερα η Νάπολι και η Κρεμονέζε. «Καυτό» φαβορί είναι η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος η οποία προέρχεται από τη μεγάλη νίκη με 5-1 στο ντέρμπι με τη Γιουβέντους. Θέλει να προχωρήσει και στο Κύπελλο. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα για να αποκλείσει την Κρεμονέζε. Την κέρδισε εύκολα εκτός έδρας με 1-4 στο πρωτάθλημα.

Δεν φαίνεται να μπορεί να αποφύγει τον υποβιβασμό η φιλοξενούμενη μετά και την ήττα της με 2-3 από την Μόντζα. Δύσκολα θα έχει βλέψεις για το Κύπελλο. Όπως αναμενόταν είναι χαμηλά ο «άσος» της Νάπολι. Πιθανό είναι και το Over αφού η Νάπολι σκοράρει με άνεση και η Κρεμονέζε έχει προβλήματα στην άμυνα. Πάμε με τα πολλά γκολ.

Η δεύτερη επιλογή είναι από το Κύπελλο Αγγλίας, στον επαναληπτικό αγώνα του 3ου γύρου ανάμεσα στη Σουόνσι και την Μπρίστολ Σίτι. Ισόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρησή τους στο Μπρίστολ. Το ίδιο σκορ είχαν φέρει και στον αγώνα πρωταθλήματος σε αυτή την έδρα. Συνήθως σκοράρουν και οι 2 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Αυτό έχει συμβεί και στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις τους και στις 2 έδρες.

Η Σουόνσι μετράει 5 Goal/Goal στους 6 πρόσφατους αγώνες της σε όλες τις διοργανώσεις. Η Μπρίστολ Σίτι συμπλήρωσε 3 συνεχόμενα αμφίσκορα. Δείχνει να είναι πιθανό το Goal/Goal και στον σημερινό επαναληπτικό αγώνα.