Πλήρωσε χθες από το 21ο λεπτό η Ρίβερ στο 1,95.
Ποιοτικότερη ομάδα η Φότζια

Η Ρίβερ Πλέιτ επιβεβαίωσε από το 21ο λεπτό το Ov 1,5 γκολ της χθες με αντίπαλο την Μπάνφιλντ (4-1) και μας χάρισε το 1,95.

Το χθεσινό κουπόνι είχε οκτώ ματς και το αποψινό πέντε! Χρειάζεται λίγο υπομονή αυτές τις μέρες, καθώς πρέπει και οι παίκτες να πάρουν τις ανάσες τους. Άμεσα ξεκινούν οι εθνικές ομάδες οι οποίες, παρότι δεν είναι το φόρτε μας, θα μας λύσουν λίγο τα χέρια. Μία η επιλογή μας και προέρχεται από τη Γ’ Ιταλίας.

ΦΟΤΖΙΑ – ΛΕΚΟ

Πρώτος τελικός για την άνοδο στη Serie B.

Η Φότζια έφτασε εδώ έχοντας μεταξύ άλλων δύο επικές ανατροπές. Στη δεύτερη φάση των πλέι οφ έχασε 4-1 στην Τσερινιόλα. Την κέρδισε 3-0 στον επαναληπτικό με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και προκρίθηκε, επειδή τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια. Στην τρίτη φάση πάλι, επικράτησε 1-0 εντός έδρας της δυνατής Κροτόνε και στον επαναληπτικό βρέθηκε να ηττάται 2-0 στο ημίχρονο. Ισοφάρισε στην επανάληψη και πέρασε στα ημιτελικά. Εκεί, προκρίθηκε στα πέναλτι της Πεσκάρα (4-3) ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 97’ στην κανονική διάρκεια και σε 2-2 στο 115’ στην παράταση! Αυτές οι επιτυχίες την έχουν… ατσαλώσει και θεωρούμε ότι έχει προβάδισμα νίκης. Διαθέτει άλλωστε και στον πάγκο τον εξαιρετικό Ντέλιο Ρόσι, ενώ μετράει στο «σπίτι» της 10-3-1 στα τελευταία 14 παιχνίδια!

Η Λέκο είναι υπέρ το δέον ευχαριστημένη που έφτασε μέχρι εδώ, διότι δεν συγκαταλέγεται στα μεγάλα ονόματα (στα χαμηλότερα στρώματα) του ιταλικού ποδοσφαίρου. Εκτός έδρας μετράει δυο σερί νίκες, έχοντας, όμως, χάσει εντός οπότε, ήταν υποχρεωμένη να ανοιχτεί για να προκριθεί. Πέρασε μάλιστα, δύο γύρους με την τύχη να στέκεται στο πλευρό της. Να… τριτώσει το καλό; Χλωμό το βλέπουμε, επειδή πηγαίνει σε μία «καυτή» έδρα στερούμενη και του κορυφαίου παίκτη της, Τζουντίτσι (μ. 35/4). Ο 31χρονος σταρ είδε κίτρινη κάρτα στο 93’ με την Τσεζένα, συμπλήρωσε κύκλο και θα παρακολουθήσει από την εξέδρα τον αποψινό αγώνα.