Λογικό G/G το Μπέτις – Μάν. Γιουνάιτεντ
AP
AP

Η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν έπραξε το χρέος της χθες βράδυ, καθώς επικράτησε 2-0 της Μαγκαγιανές και πλήρωσε το 1,72 του «άσου» (έπεσε στο 1,50 λίγο πριν την έναρξη του αγώνα). Δεν μας βγήκε από την άλλη, το ρίσκο με την κάρτα του Βινίσιους, καθώς το Ρεάλ Μ. – Λίβερπουλ (1-0) αποδείχθηκε «φιλικό». Αρκεί να αναφέρουμε ότι ο ρέφερι έδειξε μία κάρτα κι αυτή στον Τσιμίκα στο 90+4’.

Δύο οι επιλογές της στήλης μας για απόψε, αμφότερες προέρχονται από το Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΠΕΤΙΣ – ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Επαναληπτικός αγώνας για τη φάση των «16» στο Γιουρόπα Λιγκ. Το πρώτο ματς έληξε 4-1 υπέρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση νίκης της Μπέτις με τρία τέρματα διαφορά ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Μπέτις (Ισπανία) έχει δύσκολη αποστολή έπειτα από το 1-4 στην Αγγλία. Παρόλα αυτά δεν θα κατέβει για να βγάλει την υποχρέωση. Στόχος της είναι ένα γρήγορο γκολ και μετά όλα γίνονται! Δύσκολα πάντως θα καταφέρει κάτι, καθώς είναι σημαντικά τα κενά της ανασταλτικά. Όσο εύκολα μπορεί να σκοράρει απόψε άλλο τόσο εύκολα μπορεί να παραβιαστεί η εστία της. Γι’ αυτό και ποντάρουμε το G/G. Το έφερε άλλωστε, στα 7/8 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης και στα 5/6 στο «Βιγιαμαρίν». Στην Ευρώπη πάλι, ήταν G/G τα 6/9 στο «σπίτι» της.

Η Μάντσεστερ Γιουνάινεντ (Αγγλία) σκόραρε στα 29/31 φετινά παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Επίσης, βρήκε δίχτυα στα 16/17 μακριά από το «Ολντ Τράφορντ» την τρέχουσα σεζόν και ήταν G/G οι 3/3 αγώνες στο Γιουρόπα Λιγκ. Θα μας κάνει τεράστια εντύπωση εάν δεν βρει δίχτυα στην Ανδαλουσία. Το 4-1 του πρώτου παιχνιδιού από την άλλη, της δίνει το δικαίωμα να δει λίγο «χαλαρά» το αποψινό 90λεπτο.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ – ΡΟΜΑ

Επαναληπτικός αγώνας για τη φάση των «16» στο Γιουρόπα Λιγκ. Το πρώτο ματς έληξε 2-0 υπέρ της Ρόμα. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση νίκης της Σοσιεδάδ με δύο τέρματα διαφορά ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Το 2-0 υπέρ της Ρόμα (Ιταλία) άφησε «ανοιχτή» την υπόθεση πρόκριση και η Σοσιεδάδ (Ισπανία) θα το πάει μέχρι… τέλους. Στο πρώτο παιχνίδι είχαμε 25 φάουλ και έξι κάρτες. Όλες βγήκαν μετά το 68’! Δεν είναι απίθανο να… ανάψει και το αποψινό ματς ιδίως αφού στη μία πλευρά των πάγκων βρίσκεται ο Μουρίνιο. Ρέφερι της αναμέτρησης είναι ο Ρουμάνος Κόβακς, ο οποίος σε 24 αγώνες φέτος σε όλες τις διοργανώσεις έχει δείξει 117 κίτρινες και δύο απευθείας κόκκινες (μετράνε σαν δύο κίτρινες)! Επιπλέον, η γηπεδούχος επιβεβαίωσε το Ov 5,5 στους 7/8 αγώνες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Η φιλοξενούμενη από την πλευρά της, στους 3/3 μέσα – έξω επίσης σε όλες τις διοργανώσεις.