Η Σαντχάουζεν βάζει σε δεύτερη μοίρα το Κύπελλο
Shutterstock

Οι εφιαλτικές καταστάσεις που βιώνει η γειτονική μας Τουρκία από τους συνεχόμενους σεισμούς οδήγησαν στην αναβολή όλων των αθλητικών δραστηριοτήτων μέχρι νεωτέρας. Οπότε, δεν διεξήχθη, όπως αναφέραμε και χθες με σχετικό update, το Φενέρ – Κόνιασπορ που ήταν η μία από τις δύο επιλογές μας.

Όσον αφορά στη δεύτερη, στα κόρνερ της Λας Πάλμας με την Μπούργος (0-0) πήγαμε… άκλαυτοι. Κάναμε ίσως ένα από τα χειρότερα «διαβάσματα» της σεζόν. Οι Νησιώτες δεν έβγαλαν κόρνερ! Βέβαια και στο ματς συνολικά είχαμε μόλις δύο (η γραμμή ήταν στα εννέα)! Το πρώτο στο 3ο λεπτό και το δεύτερο στο 94ο! Μας θύμισε ένα αλησμόνητο ξημέρωμα που κυνηγούσαμε τα κόρνερ στο Χιμνάσια Λα Πλάτα – Άρσεναλ Σαραντί (0-0). Για να μην τα πολυλογούμε, σε 96’ λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις δεν βγήκε ούτε μία φορά η μπάλα κόρνερ! Απίστευτο κι όμως, αληθινό!

Δύο οι επιλογές μας απόψε, αμφότερες κυπελλικές από Αγγλία και Γερμανία.

ΣΑΝΤΧΑΟΥΖΕΝ – ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Μονός αγώνας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο τέλος του 90λεπτου ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Υπάρχει διαφορά μίας κατηγορίας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Σαντχάουζεν δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στην τρίτη κατηγορία. Είναι πρακτικά στην επικίνδυνη ζώνη και το Κύπελλο περνάει σε δεύτερη μοίρα. Βρίσκεται σε κακή κατάσταση έχοντας 1-0-3, στις ήττες δέχτηκε τουλάχιστον δύο τέρματα. Αυτή θα είναι η επιλογή μας απόψε. Η εστία της παραβιάστηκε συνολικά από δύο φορές και πάνω στα 7/9 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης και στα 4/4 στο «σπίτι» της. Το ίδιο συνέβη και στα 2/3 παιχνίδια που υποδέχτηκε τη νυν αντίπαλό της (3-4, 1-1, 0-2), καθώς και στα 3/4 εντός έδρας ματς στη διοργάνωση.

Η Φράιμπουργκ προέρχεται από βαριά ήττα με 5-1 στην Ντόρτμουντ. Ελαφρυντικό το ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 17’. Άντεξε μέχρι το ημίχρονο (1-1). Ευκαιρία τώρα να εξιλεωθεί. Πέρυσι έφτασε μέχρι τον τελικό στο Κύπελλο (ηττήθηκε 4-2 στα πέναλτι από τη Λειψία), εννοείται ότι είναι στους βασικούς της στόχους και φέτος. Μετράει έξι συνεχόμενες προκρίσεις αγωνιζόμενη μακριά από το «σπίτι» της. Στις πέντε επιβεβαίωσε και το Ov 1,5 στα ατομικά της γκολ.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥN. – ΡΕΞΑΜ

Επαναληπτικός αγώνας για τη φάση των «16» στο Κύπελλο, το πρώτο ματς έληξε 3-3. Σε περίπτωση νέας ισοπαλίας στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Υπάρχει διαφορά δύο κατηγοριών.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ βρίσκεται με το… ένα πόδι στην Πρέμιερ, καθώς έχει «χτίσει» διαφορά 10 βαθμών από την τρίτη Μίντλεσμπρο έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Το Κύπελλο είναι ασφαλώς στα πλάνα της ιδίως αφότου ισοφάρισε στο 95’ στον πρώτο αγώνα. Ορθώς δίνεται απόλυτο φαβορί (1,45 ο «άσος»), αλλά η απόδοση είναι χαμηλή. Βρίσκουμε, όμως, αξία στο G/G, καθώς ανασταλτικά τα έχει τα προβληματάκια της. Δέχτηκε γκολ στα 9/13 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, καθώς και στα 8/10 στο «σπίτι» της. Επίσης, κατεβαίνει με απουσίες στα μετόπισθεν. Συγκεκριμένα, θα απουσιάσουν οι αμυντικοί Μπάλντοκ (25/1), Ντέιβις (15/0), Στίβενς (10/0) και οι μέσοι Ντόιλ (19/1), Φλεκ (10/0). Τέλος, έφαγε έστω και ένα τέρμα από τη νυν αντίπαλό της στα 2/3 ματς που την υποδέχτηκε (2-3, 4-0, 1-4).

Η Ρέξαμ δεν έχει να χάσει τίποτα. Πάει στο «Μπράμαλ Λέιν» για να κάνει το παιχνίδι της και όπου βγει. Η ψυχολογία της είναι στον… Θεό ένεκα του αήττητου σερί της (18-6-0) σε όλες τις διοργανώσεις! Επίσης, βρίσκει ανελλιπώς δίχτυα εδώ και 14 αγώνες μέσα – έξω. Τελευταία φορά που έμεινε «άσφαιρη» ήταν στις 22/11/22 στη Γουέλντστοουν (0-0). Μακριά από την έδρα της σκόραρε στα 8/8 ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Παραβιάστηκε από την άλλη, η εστία της στους 7/8 αγώνες εντός – εκτός και στις 11/14 εξορμήσεις της. Εδώ βέβαια ζητάμε να βάλει η ίδια ένα γκολ, καθώς το να μην φάει δείχνει όνειρο απατηλό από μία ομάδα που πετυχαίνει δύο μέσο όρο φέτος.