Η Άρσεναλ συνεχίζει το σερί των επιτυχιών
AP Photo
AP Photo

Πέρασε την Τρίτη η δυάδα της στήλης με επιλογές από το Champions League, με τον «άσο» της Ίντερ (1,77) στο ματς με την Ατλέτικο Μαδρίτης και το Goal/Goal στο παιχνίδι Αϊντχόφεν-Ντόρτμουντ (1,50).

Από το Champions League είναι και οι σημερινές επιλογές μας. Αμφίρροπο είναι το ματς της Νάπολι με την Μπαρτσελόνα, όπως δείχνουν και οι αποδόσεις. Δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση και οι 2 ομάδες. Ειδικά η Νάπολι δεν θυμίζει με τίποτα την περσινή ομάδα που έκανε περίπατο στο ιταλικό πρωτάθλημα και πρόσφερε θέαμα στα παιχνίδια της. Δυσκολεύεται να κερδίσει ακόμα και όταν παίζει στην έδρα της με θεωρητικά υποδεέστερες ομάδες, όπως το Σάββατο που ισοφάρισε 1-1 στο 90’ την Τζένοα.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 1-2 τη Θέλτα, στο Βίγκο, με πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάνει συχνά γκέλες και δεν είναι ομάδα που μπορείς να της έχεις εμπιστοσύνη. Πετυχαίνει αλλά και δέχεται γκολ στα περισσότερα παιχνίδια της. Το πιο πιθανό σενάριο στην αναμέτρηση Νάπολι-Μπαρτσελόνα είναι να σκοράρουν και οι 2 ομάδες. Πάμε επομένως με το Goal/Goal.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι το φαβορί είναι ξεκάθαρο. Η Άρσεναλ βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα και πετυχαίνει τη μία νίκη μετά την άλλη με μεγάλα σκορ. Έχει σημειώσει 21 γκολ στα 5 τελευταία παιχνίδια της! Κέρδισε με 5-0 την Κρίσταλ Πάλας, με 1-2 τη Νότιγχαμ, με 3-1 τη Λίβερπουλ, με 0-6 τη Γουέστ Χαμ και με 0-5 την Μπέρνλι.

Η συγκυρία για την Πόρτο, να αντιμετωπίσει αυτή την περίοδο την Άρσεναλ, δεν είναι καλή. Στο «Ντραγκάο» είναι δυνατή, αλλά δύσκολα θα μπορέσει να αποφύγει την ήττα από την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Premier League. Ποντάρουμε στο «διπλό».