Η… ανορθογραφία στο Κύπελλο Ελλάδας και η διαφορά κλάσης στο Κύπελλο Ολλανδίας

Η Αλμίρε επιβεβαίωσε σε έξι λεπτά (64’ – 70’) το Over 1,5 ατομικά γκολ με την Ος (2-0, απόδοση 1,53) στο Κύπελλο Ολλανδίας. Το Αμβούργο, όμως, έμεινε «άσφαιρο» εκτός έδρας στο Κύπελλο Γερμανίας έπειτα από 17 χρόνια (0-4 με τη Λειψία).

Η στήλη στρέφει το ενδιαφέρον της απόψε στο Κύπελλο Ελλάδας και Ολλανδίας.

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Μονή αναμέτρηση για τον 5ο γύρο του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τρεις φορές στο παρελθόν στον θεσμό, σε όλες πέρασε στην επόμενη φάση ο Ατρόμητος. Το 2007-08 κερδίζοντας 1-0. Το 2011-12 χάρη στο εκτός έδρας γκολ (0-0, 2-2) και το 2017-18 με δύο νίκες (1-0, 1-0). Θα ποντάρουμε απόψε να κάνει το 4/4 στις προκρίσεις.

Ο Αστέρας Τρίπολης έχει βγει φαβορί στη σημερινή αναμέτρηση (τόσο στο 90λεπτο όσο και στην πρόκριση) ενώ η εικόνα του είναι μέτρια στο πρωτάθλημα (1-5-2). Αποδοκιμάστηκε στο τελευταίο ματς με τον Παναιτωλικό (0-0), όπου δεν έκανε τελική στην εστία! Τα… άκουσε και ο τεχνικός Μεταξάς, τον οποίο δεν βλέπουμε να μακροημερεύει διότι υπάρχουν προβλήματα στα αποδυτήρια. Στο Κύπελλο «τρέχει» αρνητικό σερί 0-1-5, υπολογίζουμε μέσα και το 3-2 με τον Πλατανιά (4/12/19), καθώς έχασε 1-0 στην κανονική διάρκεια και το γύρισε στην παράταση. Στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια μάλιστα, δεν βρήκε δίχτυα. Το τελευταίο έρχεται να… δέσει και με το φετινό του τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα (έξι γκολ σε οκτώ ματς, τα τρία στην πρεμιέρα με τον Βόλο).

Ο Ατρόμητος στάθηκε πολύ καλά στην ΑΕΚ την περασμένη Κυριακή και εάν δεν υπέπιπτε σε… χαζό πέναλτι στο 95’ θα έφευγε με τον βαθμό (0-1). Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που παρουσίασε σημάδια βελτίωσης, καθώς είχε προηγηθεί το 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Θέλει να… τριτώσει το καλό στο Κύπελλο στο οποίο θα αναζητήσει τη διάκριση. Είναι σε θέση να το πετύχει έχοντας εξαιρετική παράδοση και καλή ψυχολογία.

ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ – ΧΕΛΜΟΝΤ

Μονό ματς για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ολλανδίας. Τις δύο ομάδες τις χωρίζει μία κατηγορία. Η Γκόου Αχέντ έφτασε πέρυσι μέχρι τα ημιτελικά όπου αποκλείστηκε από την «Αϊντχόφεν». Η Χέλμοντ είπε… αντίο από τον πρώτο γύρο στις 10 από τις τελευταίες 11 σεζόν!

Η γηπεδούχος έχει μεγάλο όπλο απόψε την παράδοση, καθώς μετράει 7-2-1 στα τελευταία 10 ματς που υποδέχτηκε τη φιλοξενούμενη. Στα έξι από τα εννέα παιχνίδια σημείωσε τουλάχιστον δύο τέρματα. Αυτή θα είναι και η επιλογή μας απόψε.

Η Χέλμοντ είναι προτελευταία στη Β’ Ολλανδίας, το μυαλό της βρίσκεται στην παραμονή. Θα κατέβει και με σημαντικές απουσίες, αφού έμειναν εκτός ο «στυλοβάτης» στην άμυνα, Μπούχελσνταϊκ (α. 8/0), καθώς και οι Όιγεν (εξ. 10/1), Μαντί (εξ. 10/0), Χόσελινγκ (ε. 8/0). Επιπλέον, είναι κακό το κλίμα και για τον τεχνικό Σβίνεν. Τέλος, δέχτηκε δύο γκολ στα 3/4 παιχνίδια εκτός έδρας (1-2, 0-2, 0-2, 1-0).