Ολοκληρώνεται σήμερα η 2η αγωνιστική των ομίλων του EURO 2024.
Φαβορί η Ισπανία, ρίσκο με τη Νορβηγία
AP Photo/Manu Fernandez

Τα 3 φαβορί που είχαμε ξεχωρίσει στα χτεσινά ματς του EURO 2024 κέρδισαν, όμως μας «χάλασε» το ταμείο η Αυστρία. Είχαμε ποντάρει στον «άσο» της από το ημίχρονο για να ανέβει η απόδοσή του. Έχασε πέναλτι και στη συνέχεια ενώ πίεζε για να σκοράρει δέχτηκε το γκολ από την Εσθονία σε μία αντεπίθεση. Τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 αφού έκανε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο.

Πέρασαν οι άλλοι 2 «άσοι», της Ουγγαρίας στο ματς με τη Βουλγαρία και της Πολωνίας στο παιχνίδι με την Αλβανία.

Σήμερα ολοκληρώνεται η 2η αγωνιστική των ομίλων και οι εθνικές ομάδες θα ξανασυναντηθούν τον Ιούνιο μετά το τέλος των πρωταθλημάτων.

Οι επιλογές μας είναι από τον 1ο όμιλο στον οποίο μετέχουν η Ισπανία, η Νορβηγία, η Σκωτία, η Γεωργία και η Κύπρος. Στην 1η αγωνιστική κέρδισαν με 3-0 η Ισπανία την Νορβηγία και η Σκωτία την Κύπρο.

Σήμερα η Σκωτία υποδέχεται το φαβορί του ομίλου, την Ισπανία. Δυσκολεύτηκε με την Κύπρο και «καθάρισε» το ματς λίγο πριν από το φινάλε. Το 2-0 έγινε στο 87’ και το 3-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Θα ρίξει το βάρος στην άμυνα κόντρα στην Ισπανία και θα είναι ικανοποιημένη αν πάρει τον βαθμό.

Μη ξεχνάτε ότι περνάνε στα τελικά της Γερμανίας οι 2 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο. Η Ισπανία λογικά θα πάρει το 1 εισιτήριο και για το άλλο θα παλέψουν η Νορβηγία και η Σκωτία.

Ερωτηματικό αποτελεί η Γεωργία η οποία ήταν πολύ καλή στο Nations League και πήρε την 1η θέση στον όμιλό της με μεγάλη διαφορά από τη Βουλγαρία και τη Βόρεια Μακεδονία.

Η Ισπανία είναι πάντως φαβορί και το πιθανότερο είναι να κάνει το 2 στα 2. Θέλει να τελειώσει την πρόκριση όσο πιο γρήγορα γίνεται και εύκολα ή δύσκολα πρέπει να περάσει από τη Γλασκώβη.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Γεωργία, αν παίξει όπως στο Nations League, θα βάλει δύσκολα στη Νορβηγία. Δεν έχει πάντως περιθώρια για 2η ήττα η Νορβηγία, η οποία πάλεψε στην Ισπανία κι έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει 1-1. Στο τέλος όμως δέχτηκε κι αυτή 2 γκολ και ηττήθηκε με 3-0. Την αδικεί πάντως το σκορ. Το «διπλό» της στο σημερινό ματς στο Μπατούμι έχει ρίσκο αλλά πληρώνει 2,05.