Δυνατά φαβορί στα σημερινά παιχνίδια του 3ου ομίλου.
Euro U21: Με το δεξί η Αγγλία, Over η Γερμανία
AP Photo/Andreea Alexandru

Για 1 γκολ χάθηκε το ταμείο την Τετάρτη στην πρεμιέρα του Euro U21. Είχαμε επιλέξει τα 2 Over στα παιχνίδια Γεωργία-Πορτογαλία και Ρουμανία-Ισπανία. Η Γεωργία προηγήθηκε με 2-0 στο 1ο ημίχρονο κι έκανε την έκπληξη. Παρά την πίεση όμως της Πορτογαλίας δεν μπήκε γκολ στο 2ο μέρος. Στο άλλο ματς και τα 3 γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο και η Ισπανία κέρδισε με 3-0 τη Ρουμανία.

Η 1η αγωνιστική των ομίλων του Euro U21 ολοκληρώνεται σήμερα. Στον 3ο όμιλο, που διεξάγεται στη Γεωργία, παίζουν η Τσεχία με την Αγγλία και η Γερμανία με το Ισραήλ. Φαβορί για την πρόκριση είναι η Αγγλία και η Γερμανία. Και οι 2 θέλουν να μπουν με το δεξί.

Η Αγγλία του Λι Κάρσλι έκανε πολύ καλές εμφανίσεις στα προκριματικά και πέτυχε 8 νίκες (μία ισοπαλία και μία ήττα) σε 10 αγώνες. Η Τσεχία με τον Γιαν Σουσοπάρεκ στον πάγκο της δυσκολεύτηκε να προκριθεί. Πέρασε μέσω των play off αποκλείοντας την Ισλανδία. Με βάση την εικόνα που έχουν παρουσιάσει έως τώρα οι 2 ομάδες φαβορί για τη νίκη είναι η Αγγλία.

Στο άλλο ματς του ομίλου, μεγάλο φαβορί είναι η Γερμανία κόντρα στο Ισραήλ. Το 2021 κατέκτησε τον τίτλο για 3η φορά στην ιστορία της. Προκρίθηκε στα τελικά με 9 νίκες και μία ήττα. Η ομάδα του Αντόνιο Ντι Σάλβο θα επιδιώξει να πετύχει μία εμφατική νίκη στην πρεμιέρα.

Το Ισραήλ παίζει για 3η φορά σε τελικά και στην τεχνική ηγεσία του έχει τον Γκάι Λουζόν. Δεν έχει καταφέρει να προκριθεί από όμιλο. Δύσκολα θα μπορέσει και τώρα να διεκδικήσει την πρόκριση.

Δεδομένου ότι ο «άσος» της Γερμανίας είναι χαμηλά ποντάρουμε στο Over. Στις 2 τελευταίες αναμετρήσεις της με το Ισραήλ κέρδισε με Over, με σκορ 3-0 και 3-2.