Επιστρέφει στις νίκες η Χέλσινμποργκ
Shutterstock

Η Τβέντε μπορεί να πάρει προβάδισμα πρόκρισης από τον πρώτο ημιτελικό των play off με την Χέρενφεν.

Την ισοπαλία του 1ου ημιχρόνου είχαμε προτείνει στον χτεσινό τελικό του Europa League, Σεβίλλη-Ρόμα. Θα μπορούσε να είχε περάσει αν το σουτ του Ράκιτιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων κατέληγε στα δίχτυα και δεν τράνταζε το δοκάρι. Ο τελικός έληξε ισόπαλος στην κανονική του διάρκεια αφού η «απάντηση» της Σεβίλλης ήρθε στο 2ο ημίχρονο.

Με Σουηδία και Ολλανδία θα ασχοληθούμε σήμερα. Η Χέλσινμποργκ έχει κάνει κακό ξεκίνημα στο σουηδικό πρωτάθλημα. Μετράει μόλις μία νίκη (2 ισοπαλίες και 6 ήττες) στις 8 τελευταίες αγωνιστικές.

Βρίσκεται στην προτελευταία θέση και σήμερα υποδέχεται την ουραγό Σκόβντε, τη μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με 2 ισοπαλίες και 7 ήττες σε 9 παιχνίδια. Είναι ευκαιρία για την Χέλσινμποργκ να επιστρέψει στις νίκες. Σε αντίθετη περίπτωση θα μπει σε περιπέτειες. Ποντάρουμε στον «άσο» της.

Στα play off της Ολλανδίας γίνονται οι ημιτελικοί για ένα εισιτήριο του Conference League. Η Χέρενφεν εξασφάλισε την τελευταία στιγμή τη συμμετοχή της στα play off με τη νίκη 2-0 κόντρα στην Γκόου Άχεντ Ιγκλς. Τερμάτισε στην 8η θέση και ελπίζει να βγει στην Ευρώπη.

Η Τβέντε είναι φαβορί για την πρόκριση στον τελικό. Πήρε την 5η θέση στη βαθμολογία και στην τελευταία αγωνιστική κέρδισε με 3-1 τον Άγιαξ. Βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, με μία μόλις ήττα (7 νίκες και 3 ισοπαλίες) στα 11 πρόσφατα παιχνίδια της. Μπορεί να πάρει το προβάδισμα από τον σημερινό πρώτο ημιτελικό. Αξίζει το ποντάρισμα στο «διπλό» της.