Δυάδα από το τουρκικό Κύπελλο
Shutterstock

Επιβεβαιώθηκαν τα Over στα Σίβασπορ – Καρακατσαμπέι (3-0) και Αλάνιασπορ – Γαλατάσαραϊ (1-2). Στο πρώτο… καρδιοχτυπήσαμε, καθώς ήταν στο 1-0 μέχρι το 73’. Στο δεύτερο είχαμε ήδη το 90% του κέρδους μας από το 38’ που η φιλοξενούμενη έκανε το 2-0. Η γηπεδούχος μείωσε στο 67’, λίγα λεπτά νωρίτερα το Over ήταν στο 1,12!

Καλό είναι σε περιπτώσεις που, λόγω του τρέχοντος αποτελέσματος, η εταιρία μάς δίνει σχεδόν όλο το αποτέλεσμα και έχουμε παίξει ένα σεβαστό ποσό ή κλείνουμε δυάδα, τριάδα και πάει λέγοντας, να κάνουμε cash out. Αλλωστε, όπως λέει και το ρητό: Η μάνα του cash out δεν έκλαψε ποτέ!

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει γι’ αυτό και η δυάδα μας σήμερα είναι ξανά από το Κύπελλο Τουρκίας. Για τους προληπτικούς, να αναφέρουμε ότι τα ματς διεξάγονται τις ίδιες ώρες με χθες!

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ – ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Μονό παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Τουρκίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστούν πέναλτι. Αγωνίζονται στην ίδια κατηγορία και το ματς διεξάγεται σε ουδέτερο γήπεδο μεν, αλλά στην ίδια πόλη δε (Κωνσταντινούπολη).

Η Καραγκιουμρούκ είναι η χαρά του φιλάθλου, αλλά και του παίκτη του στοιχήματος διότι οι περισσότεροι αγώνες της γίνονται «ροντέο». Γι’ αυτό και θα ψάξουμε το G/G εδώ, το οποίο έφερε με τη νυν αντίπαλό της στα 3/4 εντός – εκτός σε επίσημα και μη ματς. Η ίδια έχει 5/5 μέσα – έξω. Επίσης, βρήκε δίχτυα στα 13/14. Εμεινε «άσφαιρη» μόνο με τη Γαλατά (0-2). Σημαντικό επιπλέον το γεγονός της επιστροφής του «μπομπέρ» Ντιάν (ε. 17/10). Ηταν τιμωρημένος με την Κασίμπασα στο πρωτάθλημα, με την οποία παρόλα αυτά σκόραρε δύο φορές (2-2 τελικό, έφαγε το δεύτερο στο 90+10’). Τέλος, έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση με 38 τέρματα ενεργητικό σε 18 αγωνιστικές και τη χειρότερη άμυνα με 37 γκολ παθητικό.

Η Μπασακσεχίρ μετράει 8/11 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Μακριά από το «σπίτι» της προέρχεται από 4/5, ήταν N/G το τελευταίο ματς στην πανίσχυρη Τραμπζονσπόρ (0-1). Στο Κύπελλο έχει 4/4 στις εξορμήσεις της. Είναι καλύτερη ομάδα από τη γηπεδούχο, γι’ αυτό και δίνεται και φαβορί. Θα είναι έκπληξη εάν δεν σκοράρει έστω και μία φορά.

ΟΥΜΡΑΝΙΓΕΣΠΟΡ – ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Μονό παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Τουρκίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστούν πέναλτι. Αγωνίζονται στην ίδια κατηγορία.

Η Ουμρανίγεσπορ είναι η ομάδα που μας… δίκασε στο Over την περασμένη Κυριακή. Τότε που έχασε πέναλτι στο 0-0 με την Ιστανμπούλσπορ (0-2), έφαγε δύο γκολ ακολούθως και δεν έβαλε έστω ένα για να πληρωθούμε. Είχε και η αντίπαλός της δοκάρι στο 87’ κι έδεσε το γλυκό! Υποδέχεται σήμερα την περσινή πρωταθλήτρια, Τραμπζονσπόρ, έχοντας το μυαλό στο πρωτάθλημα όπου βρίσκεται στην τελευταία θέση και στο «-4» από την παραμονή. Υποδέχεται μάλιστα τη Φενέρ το Σ/Κ. Σίγουρα θα έχει αλλαγές η ενδεκάδα, δεδομένα δεν θα αγωνιστούν ο βασικός τερματοφύλακας, Κιριντιλί (τ. 11/-16) και ο εξτρέμ Ντελ Βάλε (εξ. 18/1). Στην έδρα της μετράει 1-2-7, σε αυτή έχασε 1-0 από τη νυν αντίπαλό της στο πρωτάθλημα πριν από μερικούς μήνες (2/9).

Η Τραμπζονσπόρ είναι χωρίς νίκη μακριά από το «σπίτι» της εδώ και 3,5 μήνες! Αυτό είναι το μοναδικό «ψεγάδι» της ενόψει του σημερινού αγώνα. Από εκεί και πέρα, «έφτιαξε» την ψυχολογία της χάρη στο 1-0 επί της ισχυρής Μπασακσεχίρ το απόγευμα της Κυριακής. Επίσης, απέχει 10 βαθμούς από την κορυφή οπότε, το πρωτάθλημα μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Δεδομένα θέλει να προχωρήσει στο Κύπελλο το οποίο εάν κατακτήσει θα της δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο ανεξαρτήτως του τι θα γίνει στην πρώτη εγχώρια διοργάνωση. Σε αυτό «τρέχει» σερί 13-1-2 μέσα – έξω! Ακόμη και με αλλαγές μπορεί να πάρει την πρόκριση το 90λεπτο.