«Δοκιμάζει» το πόδι του ο εξτρέμ του Μαρόκου, Ζίγες
AP
AP

Μηδέν εις το πηλίκον για τη στήλη μας χθες, καθώς έκαναν τάκλιν όλοι οι παίκτες της Κροατίας (μέχρι και ο Μόντριτς) γύρω από τον Μπρόζοβιτς, αλλά όχι αυτός! Επίσης, η Βραζιλία νικούσε 4-0 στο 35’ τη Νότιο Κορέα με αποτέλεσμα να χαλαρώσει ανασταλτικά και να δεχτεί περισσότερες από δύο τελικές στην εστία από την ασιατική ομάδα. Θετική από την άλλη, ήταν η χθεσινή ημέρα για το μακροχρόνιό μας με τα πέναλτι, καθώς είχαμε ένα στο Βραζιλία – Ν. Κορέα και οκτώ στο Ιαπωνία – Κροατία. Φτάσαμε έτσι τα 23 συνολικά (πληρωνόμαστε στα 31).

ΜΑΡΟΚΟ – ΙΣΠΑΝΙΑ

Ο Ζίγες είναι ο σούπερ σταρ του Μαρόκου μέχρι τώρα στο Μουντιάλ. Ο 29χρονος εξτρέμ της Τσέλσι αγωνίστηκε βασικός και στα τρία ματς της αφρικανικής ομάδας. Με Βέλγιο (1-0) και Καναδά (2-1) μάλιστα ήταν ο μοναδικός από την επιθετική τριάδα που δεν αντικαταστάθηκε (Ελ Νεσιρί και Μπουφάλ έγιναν αλλαγή και στα δύο παιχνίδια). Σε αυτά είχε από δύο σουτ. Αυτή θα είναι η επιλογή μας απόψε. Στο Τσάμπιονς Λιγκ φέτος σε τρεις συμμετοχές όλες ως αναπληρωματικός και με μέσο όρο 21 λεπτά, πραγματοποίησε 2,7 σουτ ανά αγώνα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ

Ισορροπημένο ζευγάρι, δεν θα μας κάνει εντύπωση εάν λήξει ισόπαλο το 90λεπτο και φτάσουμε ακόμη και στα πέναλτι. Εμείς πάντως θα ποντάρουμε το Ov 5,5 ελεύθερα από το τέρμα για την Πορτογαλία, διότι διακρίναμε ανασταλτικές «αρρυθμίες» στα ματς που έδωσε στον όμιλο. Επιβεβαίωσε μάλιστα τη γραμμή και στα τρία. Με την Γκάνα έκανε έξι, με την Ουρουγουάη οκτώ και με τη Νότια Κορέα επτά. Η Ελβετία υποχρέωσε σε εννέα ελεύθερα από το τέρμα του το Καμερούν και σε επτά τη Σερβία. Με τη Βραζιλία δεν έπιασε το όριο (δύο η «σελεσάο»), αλλά σε αυτό το παιχνίδι βρισκόταν σε θέση άμυνας στη μεγαλύτερη διάρκειά του.