Διορθώνουν τα… κακώς κείμενα δύο φαβορί στο Βέλγιο
AP
AP

Στο ταμείο οδηγήθηκε η στήλη χθες βράδυ με απόδοση 3,2. Ο Ατρόμητος πήρε την πρόκριση στην παράταση με τον Αστέρα Τρίπολης (3-1, απόδοση 2,15) και η Γκόου Αχέντ επιβεβαίωσε το Over 1,5 στα γκολ της στο πρώτο 35λεπτο με τη Χέλμοντ (3-1, απόδοση 1,50).

Απόψε, για πρώτη φορά από τότε που ξεκίνησε η στήλη μας, θα ποντάρουμε δύο ματς από την ίδια χώρα, συγκεκριμένα το Βέλγιο.

ΑΝΤΒΕΡΠ – ΟΣΤΑΝΔΗ

Η Άντβερπ (2η) δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο την προηγούμενη αγωνιστική από τη Σταντάρ Λιέγης (0-3) και έπεσε από την κορυφή. Καλείται απόψε να επιστρέψει στις επιτυχίες προκειμένου να μη μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά από την πρωτοπόρο Γκενκ (στο «+4» αυτή τη στιγμή).

Η λογική λέει ότι δύσκολα θα παίξει τόσο χάλια τόσο άμεσα και το θετικό είναι πως η νυν αντίπαλός της προέρχεται από το βαρύ εντός έδρας 1-6 με την Ουνιόν ντε Ζιλουάζ. Εμείς θα ζητήσουμε να της βάλει τουλάχιστον δύο τέρματα. Κάτι που έπραξε στα 4/5 ματς που την υποδέχτηκε. Επίσης, το επιβεβαίωσε στα 6/8 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, στα τέσσερα τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις και στα πέντε πιο πρόσφατα στο πρωτάθλημα αμφότερα στο «σπίτι» της.

Η Οστάνδη (15η) υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική την ουραγό Ζούλτε Βάρεγκεμ και εκεί φαίνεται να έχει περισσότερο το μυαλό της αν κρίνουμε από την αποστολή που έβγαλε για το τρέχον ματς με την Άντβερπ. Εμειναν εκτός για διάφορους λόγους οι Κατελάρης (α. 7/0), Καπόν (α. 5/0), Αμάντε (μ. 10/0), Σάντος (μ. 10/0), Χόρνμπι (ε. 7/2) και Ατάνγκα (ε. 10/3). Επίσης, δέχτηκε τουλάχιστον δύο τέρματα στα 2/3 εντός – εκτός, ενώ παραβιάζεται η εστία της σχεδόν δύο φορές ανά αγώνα (22 τέρματα παθητικό σε 12 παιχνίδια).

ΖΟΥΛΤΕ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ (18η) προέρχεται από απρόσμενη νίκη στην Κορτράικ (3-1), είναι η μοναδική της στα τελευταία 11 παιχνίδια. Εντός έδρας μετράει πέντε σερί χαμένα ματς, σε όλα δέχτηκε τουλάχιστον τρία γκολ! Εμείς επιθυμούμε απόψε να φάει το λιγότερο δύο.

Η Αντερλεχτ (9η) ήταν πολύ καλή με την Μπριζ παρά την ήττα με 1-0. Εάν εκμεταλλευτεί αυτή τη φορά τις φάσεις που θα δημιουργήσει με τη Ζούλτε, θα σημειώσει εύκολα το λιγότερο δύο γκολ. Κάτι που έπραξε άλλωστε στις τελευταίες 13 επισκέψεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο! Ασύλληπτη επίδοση! Υπάρχει ένα ακόμη στατιστικό στοιχείο που ενισχύει το Over 1,5 γκολ της. Το επιβεβαίωσε και στα έξι φετινά ματς που δεν ηττήθηκε στο πρωτάθλημα. Συνδυάζοντάς το με το 18-4-1 που έχει κόντρα στη νυν αντίπαλό της εντός – εκτός, προκύπτει σαφώς αξία.