Αυξημένες οι πιθανότητες για γκολ αργά στο ματς σε Ιράν και Ισημερινό
AP
AP

Στο όριο χάσαμε το ταμείο χθες το βράδυ. Επιβεβαιώθηκαν τα κόρνερ του Καμερούν στο 1,75 (τέσσερα θέλαμε, τέσσερα έβγαλε). Η Ελβετία έμεινε στο… 1-1 με τη Βραζιλία στις κάρτες διότι ο ρέφερι Μπάρτον δεν της έβγαλε τουλάχιστον μία ακόμη σε τρία… μαρς μαρκαρίσματά της για κάρτα στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Τέλος, ο Βαλβέρδε έκανε ένα σουτ στο ματς με την Πορτογαλία (ζητούσαμε δύο).

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ – ΣΕΝΕΓΑΛΗ

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα εδώ. Μία εκ των δύο θα προκριθεί στην επόμενη φάση με τον Ισημερινό να έχει το πλεονέκτημα διότι περνάει και με ισοπαλία (4-3 οι βαθμοί). Βάσει των όσων είδαμε στις δύο πρώτες αγωνιστικές περιμένουμε ισορροπημένο παιχνίδι, ίσως και αναμονής από αμφότερες τις ομάδες. Αξίζει ένα ποντάρισμα στο να μπει γκολ από το 69ο λεπτό και έπειτα (ανεξαρτήτως του πόσο θα είναι το σκορ εκείνη τη στιγμή). Εάν η Σενεγάλη κερδίζει ή το ματς είναι ισόπαλο οι πιθανότητες να πληρωθούμε θα είναι αρκετές διότι όσο πλησιάζουμε στο τέλος του 90λεπτου τόσο πιο πολύ θα δημιουργούνται κενοί χώροι. Υπολογίζοντας και περίπου 5-7 λεπτά καθυστερήσεις (τόσες συνήθως δίνονται μέχρι τώρα στο Μουντιάλ), θα έχουμε 26-28 λεπτά καθαρό χρόνο για ένα τέρμα. Τέλος, το Ov 0,5 γκολ μετά το 69’ επιβεβαιώθηκε και στους δύο αγώνες της Σενεγάλης στον όμιλο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΚΑΤΑΡ

Το Κατάρ θα γίνει εκτός απροόπτου η πρώτη διοργανώτρια χώρα που ολοκληρώνει ένα Μουντιάλ χωρίς νίκη. Δικαίως βέβαια διότι παρουσιάστηκε μακράν κατώτερο των περιστάσεων. Τελευταίο του παιχνίδι σήμερα, κατεβαίνει με τον φόβο του διασυρμού από την Ολλανδία, καθώς οι «οράνιε» έχουν δεχτεί εντονότατη κριτική για το κάκιστο αγωνιστικό τους πρόσωπο τις δύο πρώτες αγωνιστικές και καλούνται να δώσουν απαντήσεις. Η διαφορά ποιότητας είναι τεράστια, η διαφορά τεχνικής κατάρτισης μεγάλη, ο μόνος τρόπος για να αποφύγουν τα χειρότερα οι Καταριανοί, είναι να το ρίξουν στα σκληρά μαρκαρίσματα. Με Ισημερινό και Σενεγάλη είδαν τέσσερις και τρεις κίτρινες κάρτες αντιστοίχως. Εμείς πηγαίνουμε πιο συντηρητικά και ζητάνε να κιτρινιστούν τουλάχιστον δύο φορές.

ΙΡΑΝ – ΗΠΑ

«Αίμα κι άμμος» το ματς και για εξωαγωνιστικούς λόγους. Πρώτη σκέψη μας ήταν οι κάρτες, αλλά οι τιμές… κατρακύλησαν στα τάρταρα. Λογικό αυτό, αφού είναι τεταμένες οι σχέσεις τους στον γεωπολιτικό τομέα. Καλό είναι να μην αναμειγνύονται πολιτική και ποδόσφαιρο, αλλά ο φανατισμός πάντα θα υπάρχει και δύσκολα θα ελέγχεται. Εμείς θα ποντάρουμε να δούμε γκολ μετά το 69ο λεπτό (ανεξαρτήτως του πόσο θα είναι το σκορ εκείνη τη στιγμή), καθώς ο νικητής περνάει στους «16».

Το Ιράν προκρίνεται και με ισοπαλία εάν η Ουαλία δεν κερδίσει την Αγγλία. Πιθανολογούμε και εδώ ότι θα έχουμε «κλειστό» ματς το οποίο εάν μας ευνοήσουν οι συγκυρίες θα «ανοίξει» στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Επίσης, είχαμε γράψει και στην πρεμιέρα του Ιράν με την Αγγλία (βάλαμε και εκεί το γκολ μετά το 69’), ότι έχει το μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας και μπορεί με το πέρασμα του χρόνου να παρουσιάσει σημάδια κούρασης. Τέλος, το Ov 0,5 τέρμα έπειτα από το 69’ επιβεβαιώθηκε στα δύο ματς του Ιράν στον όμιλο και στο ένα εκ των δύο των ΗΠΑ (εάν έμπαινε η κεφαλιά του Κέιν στις καθυστερήσεις, θα επαληθευόταν και εδώ).