Πρεμιέρα με «το δεξί» της Σάκκαρη στη Ρώμη

Η Ρώμη προσφέρει χαρούμενες αναμνήσεις στην Μαρία Σάκκαρη, καθώς το 2019 έφτασε ως τα ημιτελικά του Οπεν της Ιταλίας. Στη φετινή πρεμιέρα της στη διοργάνωση τη Δευτέρα (10/5), ωστόσο, έφτασε κοντά στο να χάσει την ευκαιρία να τις ξαναζήσει ή και να τις ξεπεράσει. Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο19 στον κόσμο, χρειάστηκε δύο ώρες και 49 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Πολόνα Χέρτσογκ (Νο70), όμως έδειξε ότι ακόμη και σε μέτρια μέρα μπορεί να «επιβιώσει».

Η 25χρονη Σάκκαρη πάτησε το κορτ της Ρώμης έχοντας ηττηθεί στη μοναδική συνάντησή της με την αντίπαλό της από τη Σλοβενία, το 2018 στα ημιτελικά της Κωνσταντινούπολης. Ξεκίνησε, όμως, δυναμικά το πρώτο σετ, με μπρέικ για 1-0 στα γκέιμς, προσπέρασε 2-0 και 3-1, αλλά έχασε διπλό break point για το 4-1. Η Χέρτσογκ μείωσε σε 3-2, κατόρθωσε με δικά της μπρέικ να προηγηθεί 6-5, πριν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρει τον ρυθμό της και πανηγυρίσει στο τάι μπρέικ την κατάκτηση του σετ.

Η διατήρηση του τέμπο αποτέλεσε μεγάλο ζήτημα για την Σάκκαρη στη συνέχεια, αφού παρότι έφτασε στο 2-0 στα γκέιμς, είδε την Σλοβένα να απαντά άμεσα και με τρία μπρέικ να φτάνει στην ισοφάριση με 6-3. Η Σάκκαρη, πάντως, «απάντησε» με νέο μπρέικ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ για το 1-0 και κράτησε ένα ασφαλές προβάδισμα (3-1, 4-2) και έφτασε σχετικά εύκολα στο τέλος στην επικράτηση, με 6-2 γκέιμς, πετυχαίνοντας τη 17η φετινή νίκη της, σε 25 αγώνες.

Επόμενος αντίπαλος της Ελληνίδας η 17χρονη και αποκαλούμενη και «παιδί – θαύμα» του παγκόσμιου τένις, Κόρι «Κόκο» Γκοφ. Η νεαρή Αμερικανίδα επιβλήθηκε με 2-1 (7-5, 4-6, 6-4),  της Γιούλια Πουτίντσεβα από το Καζακστάν και θα αναμετρηθεί για τρίτη φορά στην καριέρα της με την Σάκκαρη. Η Γκοφ, Νο35 στην παγκόσμια κατάταξη (με φετινό ρεκόρ 15-8), έχει ηττηθεί και στα δύο μεταξύ τους ματς, τον Αύγουστο του 2020 στη Νέα Υόρκη και τον περασμένο Ιανουάριο στο Αμπου Ντάμπι.