Ο Τσιτσιπάς στο... ύψος του και συνεπής στο «ραντεβού» με τον πανύψηλο Ισνερ

Οπως ακριβώς και στην πρεμιέρα του στο φετινό Ρολάν Γκαρός, κόντρα στον Ζερεμί Σαρντί, όλα για τον Στέφανο Τσιτσιπά ήταν θέμα ρυθμού και στον δεύτερο αγώνα του στο Παρίσι. Ο Ελληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (2/6) με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-3) του Πέδρο Μαρτίνεθ, βρίσκοντας τον καλό εαυτό του και περιορίζοντας τα λάθη του όσο περνούσε ο χρόνος του αγώνα. Ο «Τσίτσι» προκρίθηκε σχετικά εύκολα στον 3ο γύρο, όπου τον περιμένει ο 36χρονος Αμερικανός Τζον Ισνερ, ο οποίος νίκησε νωρίτερα τον 29χρονο Σέρβο (Νο41 στον κόσμο) Φίλιπ Κραϊνοβιτς με 3-0 σετ (7-6, 6-1, 7-6).

Απέναντι στον 24χρονο Ισπανό, Νο100 στον κόσμο (και Νο82 τον Νοέμβριο του 2020), ο «Τσίτσι» «έσβησε» τρία break points του αντιπάλου του και προηγήθηκε 2-1. Ακόμη και όταν ο Μαρτίνεθ «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά και προσπέρασε με 3-2, ο Ελληνας τενίστας «απάντησε» με μπρέικ για το 3-3, με άλλο ένα για το 5-3 στα γκέιμς και πήρε το πρώτο σετ με 6-3, παρά τα 17 αβίαστα λάθη. Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο δεύτερο σετ. Ο Ισπανός πέτυχε μπρέικ για το 2-0, αλλά δεν το κράτησε, καθώς ο Τσιτσιπάς μείωσε 2-1 και δεν έχασε το καθαρό μυαλό του, για το προβάδισμα με 2-0 στα σετ.

Στη συνέχεια όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Ελληνα, Νο5 στον κόσμο. Με δύο «σπασίματα» σερβίς έφτασε στο 2-1 και το 4-1 στα γκέιμς και είχε άλλη μία απάντηση στο «μπρέικ» του Μαρτίνεθ για το προσωρινό 4-2. Στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρει μπροστά του τον Τζον Ισνερ. Ο 36χρονος και ύψους 2,08μ. Αμερικανός είναι στο Νο34 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ το 2018 είχε φτάσει και ως το Νο8.

Κορυφαία επίδοσή του σε Γκραν Σλαμ είναι ο ημιτελικός στο Ουίμπλεντον το 2018, σε μία πορεία στην οποία στους «16» είχε αποκλείσει τον «Τσίτσι». Στο Ρολαν Γκαρός έχει φτάσει τρεις φορές (2014, 2016, 2018) σε 4ο γύρο, στον οποίο στοχεύει και κόντρα στον Ελληνα αντίπαλό του. Ο Αμερικανός μετρά 15 τίτλους καριέρας σε μικρότερης δυναμικότητας τουρνουά και έχει δύο νίκες σε πέντε ματς κόντρα στον Ελληνα πρωταθλητή. Ωστόσο, έχει ηττηθεί στα τρία τελευταία, με πιο πρόσφατο στο Ακαπούλκο, στα μέσα του περασμένου Μαρτίου.