Με «χρυσή» αλλαγή τον Κρμέντσικ ο ΠΑΟΚ πήρε το Κύπελλο από τον Ολυμπιακό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και «χρυσή» αλλαγή τον Μίχαελ Κρμέντσικ, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο ποδόσφαιρο για όγδοη φορά στην ιστορία του και τέταρτη τα πέντε τελευταία χρόνια!

Στο άδειο «Ολυμπιακό Στάδιο» ο Τσέχος σέντερ φορ, που ήρθε δανεικός από την Κλαμπ Μπριζ, βρήκε δίχτυα στο 90ό λεπτό για να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Μπήκε αλλαγή στο 78’ και γρήγορα έκανε αισθητή την παρουσία του. Στο 84’ αστόχησε σε ψιλοκρεμαστό πλασέ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά δεν σκόραρε σε τετ α τετ με τον Σα. Όμως, στο τελευταίο λεπτό ήταν η τρίτη και φαρμακερή. Από ασίστ-τρύπα του Ζίφκοβιτς ήταν εύστοχος για να δώσει το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ.

Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (ευκαιρία με τον Μπρούμα στο 13’), ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισορρόπησε, είχε δοκάρι στο 26’ με τον Σφιντέρσκι και στο 35’ άνοιξε το σκορ. Ο Εμβιλά ανέτρεψε απρόσεκτα τον Σβαμπ και ο Βιεϊρίνια έκανε το 1-0 με πέναλτι.

Στην ανάπαυλα, ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε τον Φορτούνη αντί του Μπρούμα και αμέσως οι Πειραιώτες πήραν τα πάνω τους. Στο 50’ από κόρνερ του Φορτούνη, ο Εμβιλά ισοφάρισε, ενώ στη συνέχεια οι πρωταθλητές έχασαν κι άλλες ευκαιρίες. Οπως φάνηκε τελικά, στο φινάλε ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες δυνάμεις και δίκαια κατέκτησε το Κύπελλο.