Ικανές για να σκοράρουν είναι η Μάιντζ και η Σάλκε.
Παίρνει το ντέρμπι η Λεβερκούζεν
AP Photo/Martin Meissner

Το Goal/Goal έγινε χτες στο ματς της Βαγιεκάνο με την Ρεάλ Βαγιαδολίδ, όχι όμως και στην αναμέτρηση της Μπράιτον με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με πέναλτι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 1-0 η Μπράιτον.

Από τη Γερμανία είναι και οι 2 σημερινές επιλογές μας. Γειτονικό ντέρμπι με μεγάλη αντιπαλότητα είναι το παιχνίδι της Λεβερκούζεν με την Κολωνία. Διεκδικεί το ευρωπαϊκό εισιτήριο η Λεβερκούζεν και χρειάζεται τη νίκη. Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με 0-0 κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου κι έχει μπροστά της, την Πέμπτη, τον εκτός έδρας ημιτελικό του Europa League με τη Ρόμα.

Η Κολωνία είναι άνετη βαθμολογικά και στην προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από την Φράιμπουργκ. Δεν θα είναι αδιάφορη και θα «χτυπήσει» το ματς για να κάνει ζημιά στη Λεβερκούζεν. Δύσκολα όμως θα τα καταφέρει. Η Λεβερκούζεν είναι δυνατή εντός έδρας, βρίσκεται σε καλή κατάσταση και το πιθανότερο είναι να πάρει τους 3 βαθμούς.

Οι αποδόσεις δίνουν προβάδισμα και στην Μάιντζ στο παιχνίδι με τη Σάλκε. Εδώ όμως θα προτιμήσουμε το Goal/Goal. Η Μάιντζ σκοράρει με άνεση, αλλά δέχεται και γκολ. Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της κέρδισε με 3-1 την Μπάγερν. Έχει ελπίδες για την Ευρώπη και χρειάζεται τη νίκη.

Η Σάλκε κινδυνεύει και θα τα δώσει όλα για να πάρει βαθμό ή βαθμούς. Στο τελευταίο ματς έκανε την ανατροπή με 2-1 και κέρδισε τη Βέρντερ Βρέμης. Έμεινε «ζωντανή» με αυτή τη νίκη. Μπορεί να σκοράρει στην έδρα της Μάιντζ, όπου πέρσι πήρε ισοπαλία με 2-2.