Δυάδα με φαβορί από την Premier League
Shutterstock

Τα λεφτά μέσα από τα χέρια μας πήρε ο Φαλκάο με το πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η Βαγιεκάνο ισοφάρισε 1-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης και ο «άσος» των ροχιμπλάνκος «έσπασε». Προηγουμένως είχαν περάσει πολύ άνετα, με σκορ 4-0, οι άλλοι 2 «άσοι» της στήλης, του Βόλου στο ματς με τον Ιωνικό με απόδοση 1,75 και της Τορίνο στο παιχνίδι με την Τσιταντέλα με απόδοση 1,45.

Συμβαίνουν αυτά στο Στοίχημα. Άλλες φορές μπορεί να σε φτιάξει 1 γκολ στις καθυστερήσεις και άλλες να σου κάνει τη ζημιά, όπως χτες με τον Φαλκάο που σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και της στέρησε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Προχωράμε και πάμε σήμερα να ασχοληθούμε με την Premier League. Πέντε παιχνίδια έχει το πρόγραμμα. Οι επιλογές της στήλης είναι με 2 φαβορί, την Τσέλσι και την Νιούκαστλ. Η πρώτη έχει πάρει τα πάνω της από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ο Γκρέιαμ Πότερ. Την Κυριακή κέρδισε με 0-2 την Άστον Βίλα. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και πλέον έχει μπει στην πρώτη τετράδα του Champions League.

Μπροστά της έχει το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, το Σάββατο στο Stamford Bridge. Θέλει να συνεχίσει απόψε το σερί των επιτυχιών κόντρα στην Μπρέντφορντ η οποία την προηγούμενη Παρασκευή πήρε τη νίκη με 2-0 κατά της Μπράιτον. Δύο γκολ πέτυχε σε αυτό το ματς ο Ιβάν Τόνεϊ, το δεύτερο με πέναλτι. Μετά από 3 αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες η Μπρένφορντ και θα προσπαθήσει να κάνει τη ζημιά απόψε στην Τσέλσι. Λογικά όμως το ντέρμπι του δυτικού Λονδίνου θα το πάρουν οι «μπλε».

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται και η Νιούκαστλ. Πήρε το 0-0 στο Old Trafford από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκειά του και «σημάδεψε» 2 φορές το δοκάρι στην ίδια φάση. Η Γιουνάιτεντ ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο αλλά η Νιούκαστλ άντεξε και έμεινε αήττητη για 5ο σερί παιχνίδι.

Σήμερα υποδέχεται την Έβερτον, η οποία πάλεψε στο εκτός έδρας ματς με την Τότεναμ αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 2-0. Η Νιούκαστλ μπορεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να κερδίσει για 3η σερί χρονιά την Έβερτον. Στις 2 προηγούμενες αναμετρήσεις τους στο St. James’ Park επικράτησε με 2-1 και 3-1.