«Ευρω - κούπα» για την ΑΕΚ στο χάντμπολ!

Η σύγχρονη «βασίλισσα» του ελληνικού χάντμπολ μπορεί να φέρει πια αυτό τον τίτλο και αυτή την ξεχωριστή ιδιότητα και στην Ευρώπη. Η ΑΕΚ στέφθηκε το βράδυ της Κυριακής (30/5) Κυπελλούχος του EHF European Cup, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά στον διπλό τελικό της Χαλκίδας τη σουηδική Υσταντς και κατέκτησε τον παρθενικό ευρωπαϊκό τίτλο της! Οι «κιτρινόμαυροι» δεν στάθηκαν στην «προίκα» της νίκης 30-26 στον πρώτο αγώνα και πανηγύρισαν με νέο θρίαμβο.

Αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα, μετά το 2012 και τη «στέψη» του Διομήδη Αργους, με προπονητή τον νυν κόουτς της ΑΕΚ, Δημήτρη Δημητρούλια! Ο «Δικέφαλος» πήρε από την αρχή τα ηνία και με καταπληκτική άμυνα προηγήθηκε 4-2 στο 9΄. Παρά το +3 του 18΄ (8-5), όμως, οι Σκανδιναβοί επέστρεψαν και προσπέρασαν με 11-10 δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά μόνο προσωρινά.

Μετά το 11-11 της ανάπαυλας, πάντως, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους τυπικά γηπεδούχους Σουηδούς (και οι δύο τελικοί διεξήχθησαν στη Χαλκίδα έπειτα από την αναβολή του πρώτου, στη Σουηδία, λόγω κρούσματος κορονοϊού στην Υσταντς) και δεν έχασε το προβάδισμα. Η Ενωση ξέφυγε με 19-16 στο 49΄. Και με τον τερματοφύλακα Μπάουερ να γλιτώνει τέσσερα – πέντε σχεδόν βέβαια γκολ της Ισταντς, η ΑΕΚ έφτασε και στο +6 (22-16) στα τέσσερα λεπτά για το φινάλε, κατακτώντας με εντυπωσιακό τρόπο τον τίτλο!

Ο 43χρονος προπονητής της νέας Κυπελλούχου Ευρώπης, Δημήτρης Δημητρούλιας, τόνισε πως «σε μία σεζόν που χάσαμε τους καλύτερους παίκτες μας με τραυματισμούς, πετύχαμε μία “τρελή” πρόκριση επί της Γκορένιε και το πιστέψαμε τόσο, που δεν μπορούσαμε να χάσουμε αυτούς τους τελικούς! Είναι συγκινητικό και για μένα να κερδίζω έναν ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο έπειτα από 9 – 10 χρόνια, όμως σημασία έχει εδώ στην ΑΕΚ όλοι όσοι είναι στην ομάδα αξίζουν αυτό το τρόπαιο». Ο κόουτς των Σουηδών, Οσκαρ Καρλέν, αρκέστηκε να πει ότι «η ΑΕΚ ήταν πιο έτοιμη για τους αγώνες και άξιζε να κερδίσει».

ΥΣΤΑΝΤΣ (Καρλέν): Νίγκρεν 5, Νταλίν 4, Σβένσον 3, Χούγκοσον 3, Χάλμπακ 2, Αντερσον 2, Μπάλσταντ 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μυλωνάς 5, Δομπρής 4, Κεδέρης 4, Χίκερουντ 2, Πέντερσεν 2, Λέμος 2, Τζηράς 1, Αραπακόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 1.