8ος χρόνος, ημέρα 2437η
Δευτέρα, 4 Ιουλίου 2022

Τα βραβεία για το Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας- ΑΓΩΝ

Τα βραβεία για το Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας- ΑΓΩΝ

Με την απονομή των βραβείων έληξε χθες βράδυ το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας- ΑΓΩΝ. Η τελετή έγινε στο ΟΛΥΜΠΙΑ, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας». Στο πλαίσιο της φετινής διοργάνωσης με τίτλο Οικουμενική Κοινότητα αφιερωμένης στον Οικουμενικό Έλληνα Μίκη Θεοδωράκη η Μαρία Φαραντούρη ερμήνευσε τραγούδια του από τον κύκλο Στον Αστερισμό της Ανδρομέδας.

Για την συνολική προσφορά του στον κινηματογράφο τιμήθηκε με ειδικό βραβείο ο οικουμενικός σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς.

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

απονέμεται στην ταινία ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία MARIE THIRY, παραγωγής STEPHANE MILLIERE-GEDEON PROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή NICOLO BONGIORNO (ΙΤΑΛΙΑ)
  • HOMO SAPIENS: NEOI ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, σε σκηνοθεσία OLIVIER JULIEN, παραγωγής BELLOTA FILMS (ΓΑΛΛΙΑ)
  • Ο ΠΥΡΓΟΣ ΡΑΝΤΑΚΑΝ, σε σκηνοθεσία EHSAN MOLLAZADEH και HOJJAT HEIDARI, παραγωγής VAHID ZARIF ARDAKI (ΙΡΑΝ)

Homo Sapiens, les nouvelles origines 14 (C) Bellota Films_s -

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ

απονέμεται στην ταινία ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή ANIL GÖK (ΤΟΥΡΚΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ, σε σκηνοθεσία ΛΕΥΤΕΡΗ ΦΥΛΑΚΤΟΥ, παραγωγής ΕΡΤ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΡΟΒΕΣΠΙΕΡΟΣ. ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ, σε σκηνοθεσία DOMINIQUE ADT, παραγωγής CAPA PRESSE / MATCHA (ΓΑΛΛΙΑ)
  • ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ: ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ, σε σκηνοθεσία ΕLISE KERMANI, παραγωγής MiShinnah Productions / Elise Kermani (ΗΠΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

απονέμεται στην ταινία ΡΙΖΕΣ, σε σκηνοθεσία ΕΛΙΖΑΣ ΣΟΡΟΓΚΑ και ΑΙΓΛΗΣ ΔΡΑΚΟΥ, παραγωγής ΕΛΙΖΑΣ ΣΟΡΟΓΚΑ (ΕΛΛΑΔΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΚΕΡΟΥ, σε σκηνοθεσία ΚΩΣΤΑ ΜΑΧΑΙΡΑ, παραγωγής ΕΡΤ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • ΚΕΧΑΓΙΑΣ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ σε σκηνοθεσία και παραγωγή ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΩΜΑΚΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΤΗΣ ΓΛΥΠΤΟΘΗΚΗ, σε σκηνοθεσία ELLI GABRIELE KRIESCH, παραγωγής Glyptothek Munich (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
  • ΣΧΙΣΤΟΛΙΘΟΣ, σε σκηνοθεσία KHIN WARSO, παραγωγής YANGON FILM SCHOOL (MIANΜΑΡ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

απονέμεται στην ταινία ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAM KUBI, σε σκηνοθεσία VANESSA TUBIANA BRUN, παραγωγής CNRS-MSH Mondes (ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΦΡΑΝΘΙΣΚΟ ΑΛΜΠΟ. ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΕΡΙΠΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή PEDRO OLALLA (ΙΣΠΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ)
  • ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΡΟΒΕΣΠΙΕΡΟΣ. ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ, σε σκηνοθεσία DOMINIQUE ADT, παραγωγής CAPA PRESSE / MATCHA (ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ TA ΜΙΚΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ απονέμεται στις ταινίες

ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΡΟΝΑΛΝΤΟ, σε σκηνοθεσία Kioumars Mohammad Chenari, παραγωγής Morteza Shabani (ΙΡΑΝ)

και

ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή Ömer Faruk Güler (ΤΟΥΡΚΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στην ταινία:

ΜΙΧΙ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή Jyotsna Puthran (IΝΔΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ – Τάσος Χρηστίδης

απονέμεται στην ταινία ΤΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΠΑΛΜΥΡΑΣ, σε σκηνοθεσία Meyar AL-Roumi, παραγωγής Agnès Trintzius- Un film à la patte (ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ-ΣΙΚΑΓΟ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή OROD ATTARPΟUR (ΙΡΑΝ).
  • ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ ΜΠΡΟΥΝΙΚΕΛ, σε σκηνοθεσία LUC HENRI FAGE και παραγωγής STEPHANE MILLIERE-GEDEON PROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ)
  • ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή NICOLO BONGIORNO (ΙΤΑΛΙΑ)
  • ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ σε σκηνοθεσία MARIE THIRY, παραγωγής STEPHANE MILLIERE-GEDEON PROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ)
  • ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑΣ σε σκηνοθεσία PAULINE COSTE και παραγωγής Camille Monin, Enfant Sauvage Productions (ΓΑΛΛΙΑ)
  • ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΩΝ ΑΜΜΟΛΟΦΩΝ σε σκηνοθεσία DAVID GEOFFROY, παραγωγής Court-Jus Production, AMC2 Productions (ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

απονέμεται στην ταινία ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία ΔΙΟΝΥΣΙΑΣ ΚΟΠΑΝΑ, παραγωγής ΕΚΚ, Portolanos Films, Διονυσίας Κοπανά (ΕΛΛΑΔΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAM KUBI, σε σκηνοθεσία VANESSA TUBIANA BRUN, παραγωγής CNRS-MSH Mondes (ΓΑΛΛΙΑ).
  • PORTOLAGO- ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή ΙΩΑΝΝΑΣ ΑΣΜΕΝΙΑΔΟΥ-ΦΩΚΑ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ, σε σκηνοθεσία NELLO CORREALE, παραγωγής TIPOTA MOVIE COMPANY (ΙΤΑΛΙΑ)

ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ – Παναγής Ψωμόπουλος

απονέμεται στην ταινία ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΟΥΣΒΙΤΣ,

σε σκηνοθεσία και παραγωγή EDUARDO SOUTULLO (ΙΣΠΑΝΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟΣ, ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ, σε σκηνοθεσία ΠΑΣΧΑΛΗ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ, παραγωγής ANADYSIS FILMS (ΚΥΠΡΟΣ)
  • ΜΟΝΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή Arman Gholipour Dashtaki (ΙΡΑΝ)
  • ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία ΔΙΟΝΥΣΙΑΣ ΚΟΠΑΝΑ, παραγωγής ΕΚΚ, Portolanos Films, Διονυσίας Κοπανά (ΕΛΛΑΔΑ).
    Διονυσία Κοπανά

ΤΟ GRAND PRIX – Λένα Σαββίδη

απονέμεται στην ταινία HOMO SAPIENS: NEOI ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, σε σκηνοθεσία OLIVIER JULIEN, παραγωγής BELLOTA FILMS (ΓΑΛΛΙΑ)

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

  • ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή NICOLO BONGIORNO (ΙΤΑΛΙΑ)
  • ΚΕΧΑΓΙΑΣ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ σε σκηνοθεσία και παραγωγή ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΩΜΑΚΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
  • ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAM KUBI, σε σκηνοθεσία VANESSA TUBIANA BRUN και παραγωγής CNRS-MSH Mondes (ΓΑΛΛΙΑ)
  • ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ σε σκηνοθεσία MARIE THIRY, παραγωγής STEPHANE MILLIERE-GEDEON PROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ όπως προέκυψε από την καθημερινή ψηφοφορία των θεατών του φεστιβάλ, απέσπασε η ταινία PORTOLAGO: Φαντάσματα στο Αιγαίο σε σκηνοθεσία και παραγωγή Ιωάννας Ασμενιάδου-Φωκά, συγκεντρώνοντας ποσοστό προτίμησης 4,72 στα 5.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (με αλφαβητική σειρά):

ΔΗΜΟΣ ΑΒΔΕΛΙΏΔΗΣ, σκηνοθέτης

ΚΏΣΤΑΣ ΓΑΒΡΆΣ, σκηνοθέτης

DARIO DI BLASI, πρώην διευθυντής των Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας του Ροβερέτο και της Φλωρεντίας (Ιταλία)

NAZIM GUVELOGLU, σκηνοθέτης (Τουρκία)

ΜΆΝΟΣ ΖΑΧΑΡΊΑΣ, σκηνοθέτης

ΝΊΚΟΣ ΚΑΛΤΣΆΣ, αρχαιολόγος, διευθυντής του μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

LADA LAURA, διευθύντρια του Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας του Σπλιτ (Κροατία)

ΑΝΝΑ ΝΤΑΛΆΡΑ, εκδότης-παραγωγός συναυλιών

ΜΈΜΗ ΣΠΥΡΆΤΟΥ, σκηνοθέτης, Πρόεδρος του Φεστιβάλ ΑΓΩΝ

ΝΊΚΟΣ ΣΤΑΜΠΟΛΊΔΗΣ, αρχαιολόγος, γενικός διευθυντής του Μουσείου της Ακρόπολης

Το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ τελεί υπό τις ύψιστες Αιγίδες της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κατερίνας Σακελλαροπούλου και του Εξοχότατου Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Αναστασιάδη.

Στην εκδήλωση παρέστησαν η Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Λίνα Μενδώνη, ο Πρέσβης της Κύπρου κ. Κυριάκος Κενεβέζος, η πρέσβης της Ινδίας κ. Amrit Lugun, οι βουλευτές Σία Αναγνωστοπούλου, Νίκος Καραθανασόπουλος, Νάντια Γιαννικοπούλου, τα μέλη της κριτικής επιτροπής, καλλιτέχνες, εκπρόσωποι φορέων κ.α.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού, του Ε.Ο.Τ. της Περιφέρειας Αττικής και του Δήμου Αθηναίων.

Η διοργάνωση που εμπνεύστηκε και καθιέρωσε η σκηνοθέτης Μέμη Σπυράτου υλοποιήθηκε από την Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Πολιτισμού ΟΔΥΣΣΕΙΑ σε συνεργασία με τη ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και το ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ (ICOM).