Μουντιάλ 2018: Η Γαλλία στους «8» νικώντας 4-3 την Αργεντινή

Σε ένα χορταστικό από γκολ παιχνίδι, η Γαλλία έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους «8» του Μουντιάλ της Ρωσίας βγάζοντας έξω την Αργεντική του Μέσι με σκόρ 4-3.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με δύο γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο φορ της Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Γκριεζμάν στο 13΄.  Ντι Μαρία και Μερκάδο έβαλαν μπροστά στο σκόρ την Αργεντική η Γαλλία ισοφάρισε με τον Παβάρ και μετά με δύο γκολ του Εμπαπέ προηγήθηκε με 4-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αγουέρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Γαλλία πέτυχε την πρώτη της νίκη επί της Αργεντινής στις τρεις φορές που έχουν συναντηθεί σε Μουντιάλ.  Πλέον περιμένει το νικητή του αγώνα του αγώνα ανάμεσα στην Ουρουγουάη και στην Πορτογαλία που θα γίνει στις 21.00